Colors: Purple Color

Chińska gospodarka urosła w drugim kwartale tego roku o 6,2 proc. w stosunku do II kwartału 2018 roku. W pierwszym kwartale wzrost wyniósł 6,4 proc., co ostatecznie przełożyło się na dynamikę PKB na poziomie 6,3 proc. w pierwszym półroczu.

Wenezuela dysponuje największymi rezerwami ropy na świecie i dlatego walka o wpływy w tym kraju będzie zażarta. Paraliż gospodarki i sektora naftowego nie pozbawił jak na razie urzędującego prezydenta szans na wygraną.

Masowe demonstracje mieszkańców na ulicach po raz kolejny zwróciły uwagę światowej opinii na liczący 7,5 mln mieszkańców Hongkong. To organizm pozornie mały, ale wiele znaczący, co widzimy po raz kolejny.

Dane z Międzynarodowej Federacji Robotyki ujawniają, że tempo automatyzacji przemysłowej przyspiesza w wielu krajach rozwiniętych. W 2016 roku na 10 000 pracowników przypadały 74 zainstalowane roboty. Rok później w sektorze produkcyjnym było ich już 85. W sumie na całym świecie zainstalowanych było 381 000 jednostek i był to wzrost o 30 proc. w stosunku do 2016 roku. Szacuje się, że do 2021 roku ich liczba ma wzrosnąć do 630 000 sztuk.

W raportach międzynarodowych instytucji, banków inwestycyjnych i agencji ratingowych pojawiają się ostrzeżenia o możliwej światowej recesji i kryzysie finansowym. Ale ekonomia nie dysponuje metodologią pozwalającą precyzyjnie przewidzieć, kiedy to nastąpi.

Chiny zainwestowały w Europie od 2005 roku prawie 373 mld dolarów, przejmując gotowe firmy i linie produkcyjne. KE od tego roku monitoruje ten proces, jednak brakuje jednolitej unijnej strategii w zakresie współpracy gospodarczej z Chinami.

Bądź na bieżąco

Najczęściej Czytane