Polska

Wzrost PKB powyżej oczekiwań analityków. Gospodarka rozwijała się najszybciej od 10 lat

Dziś pojawiły się szacunkowe dane dla polskiej gospodarki dotyczące wzrostu gospodarczego w 2018 roku. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 5 proc.

Nasza gospodarka urosła o 5,1 proc., co jest wynikiem lepszym od prognoz i wiele wskazuje na to, że był to najwyższy wzrost w Europie. Jest to wynik o 0,1 pkt procentowego lepszy od rezultatu Łotwy i już wyraźnie lepszy o wyniku osiągniętego przez Rumunów, którzy ostatnimi czasy istotnie zredukowali wysokość podatków. Rumuńska gospodarka w 2018 roku urosła o 4,4 proc. To wynik lepszy od tego odnotowanego na Litwie, gdzie PKB urósł o 3,9 proc., ale wyraźnie gorszy o wzrostu w Polsce, czy też na Łotwie.

Wzrost gospodarczy w Polsce był w głównej mierze napędzany przez konsumpcję wewnętrzną, jednak spory wkład miały również inwestycje, które w stosunku do 2017 roku wyraźnie wzrosły.

Obecny wzrost jest najwyższym od 2007 roku, czyli ostatniego roku sprzed światowego kryzysu finansowego, po którym nastąpiło spowolnienie. Podobny scenariusz jest prognozowany również i teraz. Szacuje się, że polska gospodarka odczuje hamowanie, które ma miejsce w globalnej gospodarce i również stosownie spowolni. Większość ekonomistów szacuje, że wzrost w 2019 roku będzie oscylował na poziomie 3,5 – 3,9 proc. Jak to zazwyczaj bywa prognozy ekonomistów są na ogół stosunkowo ostrożne, więc jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczaj niespodziewanego, to możemy się spodziewać wzrostu gospodarczego w okolicach 4 proc. w 2019 roku.

Gdyby udało się osiągnąć taki rezultat, to byłby duże szanse, że wyprzedzilibyśmy Portugalię pod względem PKB per capita mierzonego parytetem siły nabywczej, a nasza pozycja gospodarcza w Europie byłaby coraz lepsza.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker