Europa

Węgrzy chcą umarzać kredyty i znosić podatki. Wszystko w ramach polityki prorodzinnej

Premier Węgier Victor Orban ogłosił siedmiopunktową akcję ochrony rodziny, która ma się przyczynić do wzrostu dzietności.

Orban jasno zaznaczył, że wsparcie rodzin jest głównym celem jego polityki i zamierza to uczynić głównie poprzez pomoc finansową.

Rząd spłaci kredyty

Jednym z postulatów jest udzielenie na preferencyjnych warunkach kredytu każdej kobiecie, która przed 40. rokiem  życia pierwszy raz wyjdzie za mąż. Kredyt, który będzie mogła uzyskać na rozpoczęcie wspólnego życia będzie wynosił 10 mln forintów, czyli mniej więcej 135 tys. złotych. To jednak nie koniec ułatwień. W momencie narodzin pierwszego dziecka, spłata kredytu zostanie zawieszona na trzy lata. Po narodzinach drugiego dziecka będą to kolejne trzy lata, a 1/3 wysokości zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. W przypadku narodzin trzeciego dziecka całe zadłużenie zostanie umorzone.

Ponadto zapowiadana jest ulga mieszkaniowa dla rodzin wychowujących dwoje lub więcej dzieci. Takie rodziny będą mogły ubiegać się o kredyt na zakup lub remont mieszkania, który będzie udzielany na preferencyjnych zasadach. Wysokość kredytów ma wynieść 10 lub 15 mln forintów (135 lub 203 tys. zł).

Węgrzy również chcą ulżyć rodzinom w spłacaniu już zaciągniętych hipotek. Dotychczas rząd umarzał po narodzinach trzeciego i każdego następnego dziecka po 1 mln forintów (13,5 tys. zł). Obecnie umorzenia 1 mln forintów będzie dotyczyć już drugiego dziecka, a gdy narodzi się trzecie dziecko będą to 4 mln forintów (blisko 54 tys. zł). Czwarte i kolejne dziecko to z kolei każdorazowe umorzenie kredytu w wysokości 1 mln forintów.  

Zniesienie podatku i dofinansowanie samochodu

Kolejnym podpunktem planu wsparcia rodziny jest dożywotnie zniesienie podatku dochodowego dla kobiet, które urodziły czwórkę i więcej dzieci. Ponadto każda rodzina, w której jest co najmniej tróje dzieci otrzyma po 2,5 mln forintów (około 34 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na zakup co najmniej 7-osobowego auta.

Premier Węgier zapowiedziała również, że państwo zapewni każdemu rodzicowi opiekę  w żłobku oraz poszerzy dodatek na dziecko, który jest wypłacany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Obecnie dodatkiem objęci są rodzice. Zapowiadane zmiany przewidują, że rodzice będą mogli przenieść świadczenia na dziadków.

Czy to pomoże?

Plany Węgrów na zwiększenie populacji są bardzo ambitne i z pewnością kosztowne. Nie należy ich jednak traktować jako zbędnych wydatków, a raczej jako inwestycję, która zwróci się za kilkadziesiąt lat. Jak wiemy dzieci są bardzo dobrą inwestycją w przyszłość m.in. ze względu na budowę obecnego systemu emerytalnego. Ponadto im ludniejszy kraj, tym więcej ma do powiedzenia na arenie międzynarodowej. Abstrahując od kwestii budżetowych, należałoby się zastanowić czy to pomoże.

Doświadczenia krajów Zachodu, jak i Polski z 500+ pokazują, że pomoc finansowa nie wpływa na dzietność, gdyż jest to po prostu problem kulturowy. Kobiety nie chcą rodzić dzieci nie ze względu na problemy finansowe, lecz ze względu na niechęć przerywania kariery zawodowej. Niemniej jednak zupełnie inaczej mogą zareagować ludzie na tak istotną pomoc finansową, która w znaczny sposób może ułatwić im życie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker