Polska

Sprzedaż detaliczna wyraźnie w górę. Analitycy po raz kolejny nie trafili z danymi

Po dobrych, wczorajszych wynikach produkcji przemysłowej, dziś przyszedł czas na dane dotyczące konsumpcji.

Styczniowa sprzedaż detaliczna okazała się o 6,6 proc. lepsza niż w styczniu ubiegłego roku. To bardzo dobra informacja zważywszy na fakt, że grudniowe dane były traktowane w kategoriach złych. Wysoki współczynnik sprzedaży detalicznej potwierdza, że sytuacja polskiej gospodarki na chwilę obecną nie jest taka zła, co też ma swoje odzwierciedlenie we wczorajszych danych produkcji przemysłowej.

Oczywiście w 2018 roku były miesiące, w których sprzedaż detaliczna rosła o wartości dwucyfrowe. Należy mieć jednak na uwadze, że był to szczyt koniunktury, a spowolnienie gospodarcze w najbliższym czasie jest raczej nieuniknione. Powinny cieszyć dobre statystyki zwłaszcza, że oczekiwania analityków były nieco niższe. Średnia prognoz wyniosła 6,1 proc.

Wysoka konsumpcja miała duży wpływ na wzrost PKB w 2018 roku, dlatego jej wysoka dynamika daje pewną nadzieję, na stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy w roku bieżącym. Nie należy jednak wpadać w hurra optymizm. Są to statystyki z zaledwie jednego miesiąca tego roku. Do końca pozostało jeszcze 11 innych, które mogą zmienić diametralnie sytuację.

Jeśli chodzi kluczowe branże, to najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (6 proc.) oraz w firmach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (5,2 proc.). Z kolei spośród grup o niższym udziale sprzedaży wysoki wzrost odnotowały podmioty sprzedające meble, RTV i AGD (10,5 proc.), a także branża farmaceutyczna i kosmetyczna (10,1 proc.).
Dane gus

  (FOT. GUS)

Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach handlujących samochodami, motocyklami oraz częściami (- 0,9 proc.). Na zmniejszenie sprzedaży w stosunku do stycznia 2018 roku mogą mieć jednak wpływ zmiany podatkowe w rozliczaniu przez firmy nowych samochodów, które weszły w życie z początkiem tego roku. Wiele osób chcąc się „załapać” na rozliczenie na starych zasadach zrobiło run na salony samochodowe.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker