Polska

Premier szacuje, że koszty obietnic wyborczych wyniosą 40 mld złotych

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez PAP z premierem Mateuszem Morawieckim, Prezes Rady Ministrów wskazuje m.in. na potencjalne koszty zaproponowanych przez PiS rozwiązań.

Morawiecki zaznaczył, że potencjalne koszty wprowadzenia tzw. Piątki Kaczyńskiego wyniosą około 40 miliardów złotych z czego najwięcej pochłonie zniesienie progu dochodowego w programie Rodzina 500+. Koszty objęcia programem wszystkich dzieci wzrosną o około 20 mld zł, co oznacza podwojenie obecnie ponoszonych nakładów.

Z wywiadu dowiedzieć się można, że koszt zniesienia podatku dla osób do 26. roku życia wyniesie około 2-3 mld złotych. Premier zaznaczył również, że dotyczy to osób zatrudnionych w oparciu o umów o pracę i umowę zlecenie. Zmiana nie będzie dotyczyła osób prowadzących własną działalność gospodarczą, gdyż jak powiedział Mateusz Morawiecki – „dla nich mamy wiele innych udogodnień, które już weszły lub właśnie wchodzą w życie”.

Z kolei koszt wprowadzenia tzw. programu Emerytura+ szacuje się na 9-10 mld złotych i ma być to świadczenie wypłacane co roku. Ponadto zostaną nim objęci renciści i osoby, które otrzymują emerytury cząstkowe wynikające z niedostatecznego stażu pracy.

Premier wspomniał również o podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, co ma zmniejszyć podstawę opodatkowania. Obecnie koszt uzyskania przychodu wynosi 1335 zł rocznie, a dla osób dojeżdżających do pracy 1668 zł rocznie. Z oświadczenia Prezesa Rady Ministrów wynika, że mają one zostać co najmniej podwojone. Dodatkowo ma zostać obniżona stawka PIT z 18 do 17 proc. Efektem tych działań ma być wzrost wynagrodzeń o kilkadziesiąt złotych miesięcznie dla 11 mln pracujących.

Na koniec Premier podsumował, że nowelizacja budżetu nie jest planowana, gdyż kondycja gospodarki oraz rozwiązania pomagające walczyć z szarą strefą spełniają swoje zadanie w związku z tym budżet da radę udźwignąć wydatki.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker