Polska

Ruszył program „Mama 4 plus”. Wiek niektórych kobiet jest imponujący

Od 1 marca wszedł w życie program matczynych emerytur „Mama 4 plus”. Znane już są pierwsze dane na temat beneficjentów programu.

„Mama 4 plus”, to program, który zapewnia kobietom (a w niektórych wypadkach mężczyznom) minimalną emeryturę w wysokości 1100 zł brutto, niezależnie od stażu pracy. Warunek jest jeden, trzeba wychować minimum czwórkę dzieci. Wniosek o emeryturę złożyło już 6212 osób.  Co ciekawe wśród wnioskodawców jest 16 mam w wieku 90-99 lat, a także – jak podaje PAP – wiele kobiet w wieku ponad 70 i 80 lat. Ponadto o emeryturę zawnioskowało 10 ojców i jak twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska – „są oni wdowcami, którzy także wychowali co najmniej czwórkę dzieci”.

Zgodnie z ustawą o świadczenia „Mama 4 plus” mogą ubiegać się kobiety, które ukończyły 60 rok życia lub w przypadku śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci, ojcowie po ukończeniu 65 lat.

Minister podała, że świadczenie ma charakter zadośćuczynienia za wysiłek włożony w wychowanie dzieci, przez co nie mogli zapracować na minimalną emeryturę. Zgodnie z szacunkami ZUS, do otrzymania świadczenia kwalifikuje się ponad 92 tys. obywateli i przeznaczono na ten cel ponad 800 mln złotych.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker