Polska

PMI dla polskiego przemysłu najniższe od sześciu lat! Jeden z gorszych wyników w Europie

Dane z polskiego przemysłu negatywnie zaskoczyły. Oczekiwania wobec gospodarki są coraz gorsze.

Ankieta przeprowadzona wśród menadżerów kilkuset firm pokazuje, że nastroje wśród przedsiębiorców są najgorsze od 2013 roku. Indeks PMI, który z wyprzedzeniem wskazuje zmiany w przemyśle osiągnął zaskakująco niski poziom. Jego wartość w ciągu miesiąca spadła z 48,2 pkt do 47,6 pkt, a ekonomiści prognozowali, że wskaźnik pozostanie bez zmian. Niższą wartość PMI przyjęło w I kwartale 2013 roku, czyli w momencie kiedy sytuacja gospodarcza w Polsce była jedną z najgorszych od lat.

Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa w PMI to 50 pkt i jest to ocena neutralna. Wartości powyżej 50 pkt uważane są za pozytywne sygnały, natomiast te poniżej traktowane są jako negatywne oczekiwania wobec sytuacji gospodarczej.

IHS Markit, które odpowiada za przeprowadzenie badania wskazuje, że jest to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy PMI jest poniżej 50 pkt, co jest niepokojącym sygnałem. Ponadto autorzy wskazują, że produkcja spada najszybciej od dekady, a zapasy rosną najszybciej od 20 lat.

Niezbyt zadowalająca jest sytuacja w Japonii, dla której PMI spadło do 48,9 pkt z 50,3 pkt miesiąc wcześniej. Również wskaźnik dla Chin znalazł się poniżej 50 pkt i wyniósł 49,9 pkt. Nie najlepiej wypadli również Czesi, gdzie PMI osiągnęło wartość 48,6 pkt oraz Włosi, gdzie PMI było równe 47,7 pkt.

Jak widać nastroje w Polsce są jednymi z gorszych w Europie, co jest w sprzeczności z danymi GUS, który zakomunikował, że produkcja zaliczyła mocne odbicie i wzrosła rok do roku o 6,1 proc.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker