Uncategorized

Trump: Korea Północna nie ma żadnej gospodarczej przyszłości

Prezydent USA Donald Trump oznajmił w sobotę, że Korea Północna nie ma żadnej ekonomicznej przyszłości z bronią nuklearną i potwierdził, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa zgodziły się skrócić wspólne wiosenne manewry wojskowe.

„Korea Północna ma przed sobą niesamowitą przyszłość gospodarczą, jeśli tylko podpisze porozumienie o denuklearyzacji. Nie mają jednak żadnej przyszłości, jeśli nie zrezygnują z broni jądrowej” – powiedział Trump.

Zgodnie z oświadczeniem, szef Pentagonu Patrick Shanahan rozmawiał w sobotę ze swoim koreańskim odpowiednikiem w Korei Południowej i zgodzili się na dostosowanie swoich programów szkoleniowych.

Obaj „jasno stwierdzili, że decyzja Sojuszu o dostosowaniu naszego programu szkoleniowego, który odzwierciedla nasze pragnienie zmniejszenia napięcia i wspiera nasze dyplomatyczne wysiłki zmierzające do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” – oświadczył Pentagon.

Wojsko Korei Południowej wydało podobne oświadczenie, potwierdzające również plany skrócenia wiosennych wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Specjalny przedstawiciel ds. Pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim Lee Do-hoon planuje w przyszłym tygodniu odwiedzić Stany Zjednoczone, aby spotkać się z przedstawicielami USA i przedyskutować drugi szczyt USA-Korea Północna.

Pentagon oświadczył, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa zgodziły się na „nowo zaprojektowane ćwiczenia Command Post i zrewidowane programy szkolenia w terenie”. Urzędnicy USA już dawno oznajmili, że zakres ćwiczeń wiosennych, znany jako Foal Eagle i Key Resolve, zostanie zredukowany.

Wspólna Szefowa Sztabu Korei Południowej oraz Dowództwo Połączonych Sił Południowo-Koreańskich Stanów Zjednoczonych oświadczyły w niedzielę, że oba kraje przeprowadzą ćwiczenia wojskowe od 4 do 12 marca.

Ćwiczenie „Dong Maeng”, co w języku angielskim oznacza „Przymierze”, zostało zmodyfikowane z wcześniej przeprowadzonych ćwiczeń wiosennych Key Resolve i Foal Eagle i skupi się na strategicznych, operacyjnych i taktycznych aspektach ogólnych operacji wojskowych na Półwyspie Koreańskim.

W tym tygodniu w Wietnamie drugie spotkanie Trumpa z przywódcą północnokoreańskim Kim Dzong Unem zakończyło się bez porozumienia w sprawie zwolnień z sankcji dla Korei Północnej, które miałyby zostać zniesione w zamian za podjęcie kroków w celu rezygnacji z programu nuklearnego.

Trump w sobotę został skrytykowany przez rodziców Otto Warmbiera, amerykańskiego studenta, który zmarł po 17 miesiącach w więzieniu w Korei Północnej. Byli oburzeni tym, co Trump powiedział na konferencji prasowej w Hanoi, na której stwierdził, że wierzy, iż Kim nie miała nic wspólnego ze śmiercią Warmbiera.

Trump powiedział, że stara się zachowywać „delikatną równowagę”, by nakłonić Koreę Północną do rezygnacji z programu nuklearnego.

USA i Korea Północna oznajmiły, że zamierzają kontynuować rozmowy, ale nie określiły kiedy.

Analitycy uważają, że Korea Północna ma od 20 do 60 głowic nuklearnych, które mogłyby zagrozić kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, gdyby zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne. ONZ i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje, gdy Korea Północna przeprowadzała testy rakiet jądrowych i balistycznych w 2017 roku. Waszyngton zażądał całkowitej, weryfikowalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji, zanim sankcje zostaną zniesione. 

Reuters

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker