Europa

Koniec ze zmianami czasu w UE. Najprawdopodobniej już w 2021 roku

Zmiana czasu na letni i zimowy powinna zostać zniesiona w Unii Europejskiej w 2021 roku. Jest to efekt głosowania w komisji transportu Parlamentu Europejskiego.

Państwa członkowskie same będą mogły zdecydować, którego czasu chcą ostatecznie używać. Członkowie komisji transportu PE proponują, aby ostatnia zmiana miała miejsce w ostatnią niedzielę października 2021 roku i dotyczyć będzie krajów, które zdecydują się na czas zimowy.

 Z kolei dla krajów, które zdecydują się zostać przy czasie letnim, ostatnią zmianą będzie ta z marca 2021 roku. Mówi się, że takim krajem ma być Polska, pomimo że naszym „naturalnym” czasem jest czas zimowy. Pozostanie przy nim doprowadziłoby do sytuacji, kiedy wschód słońca ma miejsce krótko po godzinie 3:00, a widno zaczynałoby się robić już o godzinie 2:00. Zachód słońca z kolei byłby godzinę szybciej, więc z perspektywy wykorzystania długich letnich dni lepszy wydaje się czas letni.

Wszystkie państwa członkowskie mają obowiązek poinformować do kwietnia 2020 roku Komisję Europejską, o tym jakiego czasu chcą używać.

Zmiana czasu została wprowadzona w ubiegłym wieku w celu oszczędności energii, zwłaszcza w czasie wojny i kryzysu naftowego w latach 70. Od 1980 roku stopniowo odchodzi się od niej, gdyż nie przynosi ona w tej chwili żadnych większych korzyści gospodarczych, a za to negatywnie wpływa na nasze zdrowie.  Zmiany czasu mają coraz gorszą prasę, czemu upust dali obywatele Unii w przeprowadzonych przez KE konsultacjach publicznych. Wzięło w nich udział 4,6 mln osób (najwięcej w historii), spośród których 84 proc. opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker