Komentarze I Analizy

Czy socjalizm miał wpływ na to jaki odsetek managerów to kobiety?

Dziś międzynarodowy dzień kobiet. Z tej oto okazji przyjrzymy się strukturze płci na stanowiskach managerskich w krajach Unii Europejskiej.

Eurostat opublikowała dane dotyczące 2017 roku, w których prezentuje informacje o tym, jaki odsetek managerów stanowią kobiety. Jak się okazuje zdecydowanie najbardziej egalitarna pod tym względem jest Europa Środkowo-Wschodnia.

Najwięcej kobiet na stanowiskach managerów jest na Łotwie, gdzie stanowią one 56 proc. ogółu. Łotwa jest też jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym na stanowiskach kierowniczych jest więcej kobiet niż mężczyzn. Kolejne w zestawieniu są Bułgaria i Estonia, gdzie struktura rozkłada się 49/51 na niekorzyść płci pięknej. Czwarte w kolejności są Polska i Słowenia. Oba kraje są niedalekie równowagi, gdyż stosunek kobiet do mężczyzn na stanowiskach managerskich wynosi 47 do 53. Na kolejnych miejscach są Węgry i Litwa, gdzie kobiety stanowią odpowiednio 43 proc. i 42 proc. kadry zarządzającej.  

Najmniej kobiet na stanowiskach kierowniczych jest w Luksemburgu, gdzie stanowią one zaledwie 15 proc. ogółu. Drugi kraj z największymi nierównościami to Cypr. Zaledwie 23 proc. ogólnej populacji managerskiej na Cyprze to kobiety. Kolejne kraje będące daleko od równowagi, to Holandia, Dania, Włochy i Czechy, gdzie dysproporcja jest znaczna i wynosi 29/71

Średnia dla UE również nie jest zadowalająca, bo jest równa 36 proc., co w porównaniu do krajów naszego regionu jest wynikiem miernym.

Taka, a nie inna struktura płci wśród managerów w, przypadku Europy Środkowo-Wschodniej, może wynikać z uwarunkowań historycznych, a konkretnie z socjalistycznej przeszłości. Na jedenaście krajów, które plasują się powyżej średniej UE, aż osiem należało niegdyś do bloku wschodniego. Co więcej, pierwsza siódemka składa się tylko z byłych państw socjalistycznych. To w pewnym stopniu mogło, choć nie musiało, mieć wpływ na dzisiejszą strukturę płci na stanowiskach kierowniczych.

Z kolei wynik Luksemburga i Cypru mogą wynikać ze struktury ich gospodarek, które w dużej mierze opierają się na instytucjach finansowych. Te z kolei, wydaje się, że zdecydowanie mocniej przyciągają mężczyzn niż kobiety, co w pewien sposób również może objaśniać istniejące nierówności.   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker