Uncategorized

Chiński smok łapie zadyszkę. Państwo Środka coraz mocniej odczuwa wojnę handlową

Chiński urząd statystyczny podał dane dotyczące produkcji i bezrobocia za styczeń i luty tego roku.

Z najnowszych danych wynika, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach wyniosło w styczniu i lutym 5,3 proc. rok do roku i było najniższe od 17 lat. Co ciekawe był to też wynik niższy od rezultatu osiągniętego przez polską gospodarkę, gdzie produkcja w styczniu tego roku wzrosła o 6,1 proc.

Stopa bezrobocia przyjęła identyczną wartość jak wzrost produkcji i również ustabilizowała się na poziomie 5,3 proc. Jest to istotny spadek w stosunku do grudnia, kiedy to wynosiła 4,9 proc. Jej poziom jest jednak wciąż niższy od rządowego planu, który zakłada, że w tym roku bez pracy będzie 5,5 proc. osób aktywnych zawodowo.

Eksperci twierdzą, że słabsze wyniki chińskiej gospodarki, to w dużej mierze zasługa wojny handlowej z USA, które nałożyły na chińskie produkty karne cła. Z ubiegłotygodniowych danych wynika, że Chiny zaliczyły największy spadek eksportu od trzech lat.

Zadyszka chińskiej gospodarki skłoniła władze, do obniżki podatków i podwyższenia wydatków publicznych w celu pobudzenia gospodarki. Ma to pozwolić utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie ponad 6 proc. Analitycy prognozują, że będzie to 6,2 proc. na koniec tego roku. To o 0,4 pkt proc. mniej w stosunku do 2018 roku.  

Warto dodać, że Chińczycy nie publikują danych za styczeń i luty osobno. Statystyki za pierwsze dwa miesiące roku są publikowane łącznie ze względu na zakłócenia związane z Chińskim Nowym Rokiem, które jest świętem ruchomym.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker