Polska

Pomimo wysokiej konsumpcji, inflacja w Polsce ciągle na stosunkowo niskim poziomie

Inflacja w lutym okazała się wyższa od oczekiwań analityków, jednak ciągle jest wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP.

Wskaźnik inflacji CPI wzrósł w lutym o 0,4 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. To więcej niż szacowały prognozy, z których wynikało, że wzrost cen wyniesie 0,1 proc. Nieznacznie różniły się też prognozy od rzeczywistości w przypadku inflacji rok do roku, która w lutym wyniosła 1,2 proc., a zdaniem analityków miała wynieść 1,1 proc.

 

Wyniki rok do roku ciągle są niższe od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. z wahaniami o 1 pkt procentowy w  górę lub w dół. Oznacza to, że NBP celuje w inflacje w przedziale 1,5 proc. – 3,5 proc.

Interesującym jest fakt, że wzrost polskiej gospodarki w dużej mierze opiera się na konsumpcji, a mimo to inflacja jest ciągle na stosunkowo niskim poziomie. Stopy procentowe od wielu miesięcy pozostają bez zmian i również nie należą do najwyższych. Może to oznaczać, że polska gospodarka ma jeszcze zapas mocy produkcyjnych, które może wykorzystać zwiększając produkcję, a co za tym idzie zaspokoić oczekiwania konsumpcyjne Polaków, dzięki czemu nie wywołuje to nadmiernej inflacji.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker