Polska

Fitch podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce na 2019 oraz 2020 rok. Zwraca też uwagę na możliwość wzrostu deficytu budżetowego.

Z raportu agencji wynika, że spodziewa się ona, iż w 2019 roku PKB Polski urośnie o 4 proc. Jest to nieco lepsza prognoza niż w grudniu ubiegłego roku, kiedy to Fitch szacował wzrost polskiej gospodarki na ten rok w okolicach 3,8 proc. Lepsze prognozy są również na 2020 rok. Spodziewany wzrost PKB został zwiększony do 3,5 proc. z 3,0 proc. szacowanych kwartał wcześniej.

Fitch uzasadnił podwyżkę prognoz wzrostu gospodarczego zwiększonymi wydatkami fiskalnymi ze strony rządu. Dodał również, że spełnianie obietnic wyborczych, mimo że może wpłynąć na gospodarkę pozytywnie, to rodzi jednak zagrożenie wzrostu deficytu budżetowego.

W styczniu agencja prognozowała, że deficyt finansów publicznych w 2019 roku będzie się wahał w okolicach 1,7 proc. PKB, natomiast w 2020 roku w okolicach 2,3 proc. PKB. Wtedy jednak nie były znane plany rządu związane z tzw. „Piątką Kaczyńskiego”. Na początku marca Fitch podał, że jeśli nie zostaną skompensowane większe wydatki budżetowe, to należy spodziewać się deficytu w okolicach 3 proc. PKB w 2020 roku. To z kolei oznacza, że istnieje ryzyko objęcia Polski przez Unię Europejską procedurą nadmiernego deficytu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker