Komentarze I Analizy

Północna Europa najlepszym miejscem do życia. Polska stosunkowo daleko

Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła coroczny ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Z zestawienia wynika, że najlepszym krajem do życia jest Finlandia.

Finlandia uzyskała 7,77 punktu, co pozwoliło jej zając pierwsze miejsce w zestawieniu. Na kolejnych pozycjach są dwa kraje skandynawskie. Kolejno Dania (7,6 pkt) i Norwegia (7,55 pkt), a zaraz za nimi znalazła się Islandia (7,49 pkt.). Ponadto w czołowej dziesiątce znalazły się Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Nowa Zelandia, Kanada i Austria. Warto zauważyć, że wśród dziesięciu najlepszych do życia krajów na świecie jest aż osiem ze Starego Kontynentu. To istotna informacja, o której należy pamiętać, gdy mówimy o jakości życia Polaków w skali globalnej biorąc pod uwagę tylko kraje Europy Zachodniej.    

Mimo wszystko Polska jest w zestawieniu stosunkowo daleko i została uplasowana na 40. miejscu na świecie z wynikiem 6,18. Jest to rezultat, który pozwolił awansować o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznego rankingu tzw. najszczęśliwszych krajów świata. W najnowszym zestawieniu wyprzedziliśmy m.in. Litwę (42. miejsce). Koreę Południową (54), Estonię (55), Japonię (58), czy też Portugalię (66).  

Wśród krajów, które lepiej wypadły od Polski należy wyróżnić Kostarykę (12), Czechy (20), Meksyk (23), czy też Chile (26).

Najgorszy rezultat osiągnął Sudan Południowy, który z wynikiem 2,85 został sklasyfikowany na ostatnim – 156. miejscu w zestawieniu. Niewiele lepszy rezultat osiągnęła Republika Środkowoafrykańska (3,08), a niechlubne podium uzupełnił Afganistan (3,2).

W rankingu wzięto pod uwagę sześć aspektów: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie: „czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”), postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”) i poziom postrzeganej korupcji.

Pełen raport pobierzecie po kliknięciu w ten link: http://worldhappiness.report/ed/2019/. Graficzne przedstawienie wyników jest na stronie 27 pdf.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker