Gospodarka

Wysoka produkcja przemysłowa w Polsce. Znacznie powyżej prognoz ekonomistów

Produkcja przemysłowa mocno zaskakuje. Jest na dużo wyższym poziomie niż prognozy ekonomistów i jest kompletnie niezgodna z oczekiwaniami managerów.

Z danych IHS Markit wskaźnik badający nastroje wśród managerów w przemyśle był w lutym na najniższym poziomie od sześciu lat. Oznaczało to mocne osłabienie nastrojów wśród osób zarządzających firmami przemysłowymi, którzy spodziewali się pogorszenia sytuacji ich firm.

Okazuje się jednak, że nastroje nie idą w parze z rzeczywistością i produkcja przemysłowa w lutym rosła o wiele szybciej niż oczekiwano. W stosunku do ubiegłego roku wytworzona wartość w przemyśle wzrosła o 6,9 proc. To znacznie wyżej niż prognozy ekonomistów, którzy przewidywali wzrost na poziomie 4,7 proc. Lutowy wzrost jest jeszcze wyższy niż styczniowy, który wyniósł 6,1 proc.

Jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 3% do 6,6% wzrostu r/r przy średniej w wysokości 4,66% wzrostu r/r w lutym br. wobec wzrostu o 6,1% r/r w styczniu br.

Jeśli chodzi o branże to wzrost produkcji odnotowano w 27 działach na 34 ogółem. Najszybciej rosła produkcja sprzętu transportowego (o 20,5 proc.), urządzeń elektrycznych (13,8 proc.) oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 12,6 proc.).

Wysoki wzrost produkcji sprzętu transportowego w obliczu malejącego popytu w Chinach i nie najlepszej koniunktury w Niemczech może wskazywać na to, że niemieckie fabryki samochodów zwiększają moce produkcyjne w Polsce m.in. ze względu na niższe koszty produkcji.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker