System podatkowy wymaga poważnej reformy

Dziś ukazał się mój raport pt. „Kogo obciążają podatki w Polsce” (link poniżej). Najważniejszy wniosek: polski system podatkowy jest regresywny – bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby o wysokich dochodach.
Dlaczego tak jest? Podatki nakładane są na konsumpcję (VAT, akcyza), pracę (podatek dochodowy i składki) oraz kapitał (podatek od dochodów przedsiębiorstw, dochodów z giełdy, majątek, itd.). W Polsce wygląda to tak:
➡️ Konsumpcja jest opodatkowana regresywnie – nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach. Dzieje się tak dlatego, bo osoby biedne przeznaczają na konsumpcję cały swój dochód, a osoby bogate tylko część dochodu. W konsekwencji udział VAT i akcyzy w dochodach osób biednych jest wyższy. To zjawisko naturalne.
➡️ Co więcej, w Polsce upowszechniło się zjawisko fikcyjnego samozatrudnienia. Osoby o wysokich zarobkach zamiast zatrudnienia na umowie o pracę otwierają fikcyjne działalności gospodarcze. Dzięki temu płacą niższe podatki – przykładowo przy zarobkach w wysokości około 10 tys. zł miesięcznie opodatkowanie działalności jest o 30-40% niższe niż umowy o pracę.
Mnóstwo danych i wykresów na potwierdzenie powyższych tez znajdziecie w pełnej wersji raportu – pod tym linkiem: http://ibs.org.pl/…/up…/2019/03/IBS_Policy_Paper_01_2019.pdf
dr Jakub Sawulski
Autor tekstu to wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz pracownik Instytutu Badań Strukturalnych. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na facebooku: link