Komentarze I Analizy

System podatkowy wymaga poważnej reformy

Dziś ukazał się mój raport pt. „Kogo obciążają podatki w Polsce” (link poniżej). Najważniejszy wniosek: polski system podatkowy jest regresywny – bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby o wysokich dochodach.

Dlaczego tak jest? Podatki nakładane są na konsumpcję (VAT, akcyza), pracę (podatek dochodowy i składki) oraz kapitał (podatek od dochodów przedsiębiorstw, dochodów z giełdy, majątek, itd.). W Polsce wygląda to tak:

➡️ Konsumpcja jest opodatkowana regresywnie – nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach. Dzieje się tak dlatego, bo osoby biedne przeznaczają na konsumpcję cały swój dochód, a osoby bogate tylko część dochodu. W konsekwencji udział VAT i akcyzy w dochodach osób biednych jest wyższy. To zjawisko naturalne.

konsumpcja

➡️ Większość państw dla zrównoważenia regresywnego opodatkowania konsumpcji stosuje progresywne opodatkowanie pracy – wyższe dla wysokich zarobków. Ale nie Polska. Polska jest tu wyjątkiem – opodatkowanie niskich i wysokich płac jest takie samo – wynosi w przybliżeniu 37% (przy umowie o pracę). To główna przyczyna regresywności całego systemu podatkowego.

opodarkowanie umow

➡️ Co więcej, w Polsce upowszechniło się zjawisko fikcyjnego samozatrudnienia. Osoby o wysokich zarobkach zamiast zatrudnienia na umowie o pracę otwierają fikcyjne działalności gospodarcze. Dzięki temu płacą niższe podatki – przykładowo przy zarobkach w wysokości około 10 tys. zł miesięcznie opodatkowanie działalności jest o 30-40% niższe niż umowy o pracę.

opodatkowanie

Mnóstwo danych i wykresów na potwierdzenie powyższych tez znajdziecie w pełnej wersji raportu – pod tym linkiem: http://ibs.org.pl/…/up…/2019/03/IBS_Policy_Paper_01_2019.pdf

 

dr Jakub Sawulski

Autor tekstu to wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz pracownik Instytutu Badań Strukturalnych. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na facebooku: link

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker