Uncategorized

FED przewiduje w USA stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy

Bank Rezerw Federalnych podał prognozy wzrostu PKB USA na rok 2019 oraz 2020.

Z wystąpienia Patricka Harkera – prezesa FED z Filadelfii – podczas forum instytucji monetarnych i finansowych we Frankfurcie wynika, że spodziewany wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych ma wynieść ponad 2 proc. w 2019 roku i około 2 proc. w roku 2020. Dodał również, że dynamika PKB jest raczej odwzorowaniem długotrwałych trendów jak np. zmiany demograficzne, aniżeli krótkookresowych wahań gospodarczych. Dał tym samym delikatnie do zrozumienia, że wojna handlowa wywołana przez USA nie wpływa w negatywny sposób na amerykańską gospodarkę.

Dalej jednak zauważył, że wzrasta niepewność wśród amerykańskich firm, które obawiają się rozwoju sytuacji w gospodarce światowej. Zauważył również, że FED nie powinien szarżować z podwyżkami stóp procentowych i jego zdaniem maksymalnie powinna mieć miejsce jedna podwyżka w 2019 i jedna w 2020 roku. Wszystko jednak będzie zależeć od sytuacji makroekonomicznej – podsumował.

Amerykańska gospodarka jak na swoje gabaryty i sytuację w światowej gospodarce rozwija się z solidnym tempie. Należy jednak zauważyć, że USA są emitentem głównej, rezerwowej waluty świata, a więc mogą sobie pozwolić na nadmierne zadłużenie wiedząc, że de facto nieograniczony popyt na dolara sprawi, że w przypadku luzowania ilościowego nie będą mieli do czynienia z inflacją. To sprawia, że sytuacja Amerykanów różni się od sytuacji pozostałych państw świata, gdyż mogą się oni znacznie bardziej zadłużać.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker