Finanse

Rajd CD Projekt na giełdzie. Zwiększył swoją wartość o 1 mld złotych w ciągu kilku godzin

CD Projekt opublikował dane za czwarty kwartał oraz cały rok 2018, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków.  

CD Projekt przedstawił dane finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku, z którego wynika, że zysk netto spółki okazał się o wiele lepszy niż przewidywano. W IV kwartale 2018 roku producent gier zarobił 41,4 mln zł, a rynkowy konsensus zakładał zysk na poziomie 32,6 mln zł. Jest to wynik o 27 proc. lepszy od przewidywań. W porównaniu do ostatniego kwartału 2017 roku zysk netto zaliczył spadek o 9,8 proc.

Z danych spółki wynika, że cały poprzedni rok wypadły gorzej we wszystkich podstawowych kategoriach w stosunku do 2017 roku.

Przychody: spadek o 21,7 proc. do 326,9 mln złotych

Zysk operacyjny: spadek 53,3 proc. do 112,4 mln złotych

Zysk netto: spadek o 45,4 proc. do 109,3 mln zł

Na spadek wyników miała wpływ malejąca sprzedaż flagowej produkcji CD Projekt, gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która miała swoją premierę w 2015 roku.

– Wykazane w roku 2018 w stosunku do roku poprzedniego niższe przychody ze sprzedaży grupy przekładające się automatycznie na poziom skonsolidowanego zysku netto grupy, są naturalną konsekwencją upływu kolejnego, czwartego roku od premiery, generującej dla spółki największą wartość przychodów gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – można wyczytać w raporcie opublikowanym przez spółkę.

dane

                                   źródło: CD Projekt

Zaznaczono również, że na wyniki duży wpływ miały koszty związane z produkcją i promocją gry Cyberpunk 2077, która obecnie jest jeszcze w fazie rozwoju.

– Jednocześnie koszty segmentu CD PROJEKT RED na poziomie operacyjnym obciążone były kosztami związanymi z niewydanym jeszcze i realizowanym w okresie sprawozdawczym największym projektem w historii grupy – grą „Cyberpunk 2077” i jej kampanią promocyjną rozpoczętą w czerwcu 2018 r. – możemy dalej przeczytać w raporcie.

Na dobre wyniki kwartalne zareagowali też inwestorzy, którzy rzucili się na akcje CD Projektu. Na zamknięciu były one wyceniane o 5,44 proc. wyżej w stosunku do kursu otwarcia, a w ciągu dnia ich wartość rosła nawet o ponad 7 proc. To oznacza, że zaledwie w ciągu kilku godzin CD Projekt zwiększył swoją wartość o blisko miliard złotych i osiągnął wycenę na poziomie 19 mld. Tym samym wyprzedził pod względem kapitalizacji mBank, który zaliczył w trakcie środowej sesji 1,37 proc. spadek wartości.

Obecnie CD Projekt jest dziesiątą największą spółką na polskiej giełdzie wyprzedzając takie firmy jak Lotos, Cyfrowy Polsat, czy też CCC. Nie jest to jednak największa dotychczasowa wartość spółki, gdyż pod koniec sierpnia ubiegłego roku przedsiębiorstwo było wyceniane na ponad 21 mld zł i wyprzedziło wówczas pod względem wartości m.in. KGHM.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker