Polska

Nastroje w przemyśle nie poprawiają się. PMI po raz kolejny poniżej 50 punktów

Według firmy IHS Markit wskaźnik PMI badający nastroje w przemyśle, po raz kolejny znalazł się poniżej 50 pkt, co sugeruje negatywne nastroje wśród managerów przemysłowych.

PMI w marcu wyniosło 48,7 pkt i jest to wyższy wynik od rezultatu osiągniętego w lutym, który był równy 47,6 i był najniższy od sześciu lat. Analitycy oczekiwali powtórzenia lutowego wyniki również w marcu.

Rosnący wynik poniżej 50 pkt oznacza wolniej postępujące spowolnienie gospodarcze, jednak wszelkie dane poniżej wspomnianego poziomu 50 pkt nie mogą być traktowane jako pozytywy.

Analitycy IHS Markit studzą jednak nastroje osób, które spodziewają się powrotu PMI powyżej 50 punktów.

– Nie jest pewne czy polski sektor przemysłowy odbił w marcu. Dzięki spowolnieniu tempa spadku produkcji i nowych zamówień PMI zarejestrowało najwyższą wartość od czterech miesięcy. Jednakże, nowe zamówienia eksportowe, zatrudnienie oraz aktywność zakupowa spadały w wyraźnie szybszym tempie, szczególnie eksport, który odnotował najgwałtowniejszy spadek od czerwca 2009. Ponadto zapasy niesprzedanych wyrobów gotowych ciągle się kumulowały – może przeczytać w uzasadnieniu decyzji.

Na koniec dodano : -W  związku  z  wciąż  pogarszającymi  się  warunkami  w  niemieckim  sektorze     przemysłowym     w     marcu     (zgodnie     z     wstępnymi     szacunkami) prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie Polska będzie  nadal  odczuwać  skutki  osłabienia  swojego  zachodniego  sąsiada.

Co ciekawe ostatnie kilka miesięcy to przykład rozbieżności pomiędzy nastrojami managerów a faktyczną sytuacją gospodarczą. PMI wskazywało mocne pogorszenie koniunktury, a tymczasem polska gospodarka rosła w naprawdę przyzwoitym tempie. Trudno w tej chwili określić kto ma rację.

 

Przeczytaj również >>>>
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker