Nieruchomości

W Danii ma powstać najwyższy budynek w UE. Praktycznie pośrodku niczego

Duńczycy planują wybudować kompleks budynków, w skład których wejdzie najwyższy budynek w Unii Europejskiej, który zdetronizuje londyński The Shard oraz warszawskie Varso Tower. Wieżowiec ma powstać w miasteczku Brande.

Budynek ma liczyć 320 metrów i w chwili powstania ma być najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. O około 10 metrów przewyższy aktualnie budowane Varso Tower, które do powstania duńskiego drapacza chmur będzie dzierżyć miano najwyższej wieży w UE. O prawie tyle samo przewyższy też londyński The Shard ( The Shard ma być tylko o 40 cm niższy od Varso). Autorem projektu jest duńska pracownia Dorte Mandrup

Co ciekawe wieżowiec ma powstać praktycznie po środku niczego, w mały siedmiotysięcznym miasteczku Brande. Dlaczego tam? W tym miasteczku mieszka inwestor, który jest właścicielem koncernu odzieżowego Bestseller (w skład którego wchodzą takie marki jak Vero Moda, Only czy Jack&Jones). Chce on odwdzięczyć się miasteczku za to, że może być częścią lokalnej społeczności.

Budowa wieży została oficjalnie usankcjonowana poprzez wydanie odpowiedniej zgody przez samorząd lokalny. Jak zaznacza jednak inwestor, proces zrealizowania planów może potrwać wiele lat.

Ze względu na nizinny krajobraz oraz gabaryty budynku, ma on być widoczny z odległości nawet 60 km. Oznacza to, że będzie można go dostrzec z Legolandu, który leży na południe od Brande. Pojawiają się głosy krytyki, które twierdzą, że taki budynek będzie miał bardzo negatywny wpływ na pobliski krajobraz. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż z pewnością okolica zostanie bardzo przytłoczona przez wieżowiec jego gabarytami.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker