Finanse

Rząd obniża podatki wprowadzając nową stawkę PIT

Minister finansów Teresa Czerwińska oznajmiła, że niższy podatek PIT dla najmniej zarabiających oraz wyższe koszty uzyskania przychodu wejdą w życie z początkiem 2020 roku. Z kolei ulga dla osób do 26. roku życia, która przewiduje zerowe opodatkowanie pracy będzie naliczana już od października tego roku.

Obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie dotyczyć osób, które zarabiają do 42 764 zł. Zarobki powyżej tej kwoty będą opodatkowane jak dotychczas. Zdanie minister finansów roczny koszt obniżenia wysokości podatku będzie się wahał pomiędzy 5,3 a 5,5 mld złotych.

Z kolei koszt ulgi dla osób do 26. roku życia ma wynieść około 1,3 mld złotych rocznie.

„Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i będą dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. (…). Ulga (zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia) wejdzie od 1 października, będzie dotyczyła IV kw., ale zaliczki będą pobierane zgodnie z wcześniejszymi regulacjami i dopiero w 2020 r. podatnik otrzyma zwrot pobranych zaliczek” – powiedziała podczas śniadania prasowego Czerwińska.

Według szacunków ministerstwa z zerowego podatku skorzysta około 1,5 mln osób przed 26. rokiem życia.

Minister Czerwińska dodała, że wprowadzone zmiany to początek zmniejszania klina podatkowego dla osób najmniej zarabiających i liczy na to, że zmiany te będą kontynuowane w najbliższych latach.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker