Kolej

W 2023 roku pociągi pojadą 250 km/h

Do końca 2023 roku pociągi w Polsce mają poruszać się z prędkością do 250 km/h – poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Osiąganie takich prędkości umożliwi nowelizacja ustawy, na mocy której pojawią się nowe rozporządzenia dotyczące ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Zdaniem ministra jest to ostatnia bariera prawna, która ograniczała rozwój kolej o dużych prędkościach.

Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie bardziej przejrzystego i precyzyjnego systemu sygnalizowania na szlaku ograniczeń prędkości. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo i punktualność na kolei.

„W 2023 roku, kiedy kończyła się będzie druga kadencja rządu Prawa i Sprawiedliwości, pojedziemy polską koleją z prędkością 250 km na godz. (…) Uruchomimy kolej dużych prędkości. To się już dzieje, co pokazuje inwestycja w Idzikowicach, która służy pokonywaniu przeszkód na szlaku. Ale będzie to też możliwe dzięki zmianie otoczenia prawnego, czyli przepisów, które nas dzisiaj blokują, przepisów, które nie pozwalają dzisiaj jechać z prędkością powyżej 250 km na godz.” – powiedział minister Adamczyk.

Za zmianami prawnymi muszą iść jeszcze odpowiednie działania w terenie, które dostosują infrastrukturę do nowych standardów. W tej chwili pociągi mogą poruszać się z maksymalną prędkością nie przekraczającą 200km/h i jest to możliwe do osiągnięcia tylko na Centralnej Magistrali Kolejowej. Na pozostałych szlakach prędkość wynosi maksymalnie 160 km/h.

Zwiększenie dopuszczalnej prędkości do 250 km/h znacznie przyspieszy przejazd pomiędzy poszczególnymi miastami, ale jest też pierwszym krokiem do stworzenia Kolei Dużych Prędkości, które ma być kluczowym ogniwem CPK.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker