Polska

Polska goni średnią unijną i kolejne kraje Europy Zachodniej

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego poinformowało, że PKB per capita mierzone parytetem siły nabywczej osiągnęło w Polsce poziom 74 proc. średniej UE.

Z danych MFW wynika, że PKB per capita PPP wyniosło w Polsce ponad 32 tys. dolarów i było równe 74 proc. średniej dla całej UE. Jak podaje MPiT od 2015 roku wskaźnik PKB w przeliczeniu na jedną osobę wzrósł o 5,2 tys. dolarów międzynarodowych (PPP), natomiast dla całej UE rósł w tym czasie o 4,6 tys.

„Relacja polskiego PKB, przypadającego na mieszkańca, do średniej unijnej systematycznie rośnie. Na początku stulecia była ona na poziomie 48%. Wskaźnik ten sukcesywnie się poprawiał, by w 2012 r. osiągnąć poziom 66%, w 2015 r. – 69%, a w 2018 już 74% wartości UE” – czytamy w komunikacie.

MPiT powołując się na MFW podaje, że w 2024 roku PKB per capita PPP ma w Polsce wynieść 43,3 tys. dolarów, co ma być równoznaczne z 82 proc. średniej. Według prognoz MFW już w tym roku wyprzedzimy pod tym względem Portugalię, a do 2024 roku zmniejszymy różnice dzielącą nas od Włochów do 2,9 tys. dolarów z obecnych 7,7 tys. dolarów.

„Gospodarka Polski coraz szybciej niweluje różnicę do europejskich liderów rozwoju gospodarczego, jednocześnie udaje nam się zachować zrównoważony charakter tego wzrostu. A optymistyczne prognozy rozwoju publikowane przez międzynarodowe ośrodki tylko potwierdzają, że Polska ma stabilną gospodarkę zdolną do dynamicznego wzrostu, mimo zawirowań w otoczeniu zewnętrznym” – podaje Ministerstwo.

Analizując dane na przestrzeni ostatnich lat można zobaczyć, że pomimo zawirowań politycznych i gospodarczych, polska gospodarka dynamicznie się rozwija niwelując różnicę dzielącą nas i bogate kraje Europy Zachodniej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker