Polska

Jak należycie używać flagi państwowej?

Dziś obchodzimy święto flagi państwowej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Od tamtej pory co roku 2 maja barwy narodowe mają swoje święto. Z tego też powodu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło wydać miniprzewodnik, który przedstawia zasady właściwej prezentacji flagi narodowej.

MSWiA wyjaśnia m.in. różnice pomiędzy flagą a barwami narodowymi. Flaga narodowa składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego na górze i czerwonego na dole, a proporcja boków wynosi 5:8.

Z kolei na barwach narodowych dopuszczalne jest umieszczanie napisów i rysunków. Ponadto nie mają one określonych proporcji.

Z przewodnika MSWiA możemy dowiedzieć się kilku bardzo istotnych zasad. Przede wszystkim „na  terenie  RP  flaga  państwowa  Rzeczypospolitej  Pol­skiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli  eksponuje  się  na  masztach  więcej  flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią”

Ponadto nie powinno się wywieszać flagi w trakcie silnych wiatrów, burzy, śnieżycy i deszczu. Gdy nastąpi taka sytuacja flagę należy jak najszybciej opuścić.

Istotna jest również informacja, że flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

„Flagą  nie  można  przykryć  pomnika  lub  tablicy  pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić  po  lewej  stronie  pomnika  (dla  patrzącego  na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią”.

Powyższa zasada tyczy się również wszelkich wydarzeń o charakterze państwowym gdzie gości flaga narodowa. Winna ona być umieszczona zawsze po lewej stronie osoby patrzącej np. na mównicę.

flagi

W przypadku gdy flag jest więcej należy stosować się przyjętych zasadach. Mówią one, że w przypadku, gdy fladze Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszy flaga organizacji międzynarodowej np. Unii Europejskiej, to flaga państwowa jest zawsze po lewej stronie osoby patrzącej. W przypadku gdy mamy do czynienia z flaga UE i innego państwa, wówczas flaga Polski jest umieszczona po środku, flaga państwa gościnnego po jej prawej stronie, a flaga UE po jej lewej stronie.

Gdy państw goszczących jest więcej, to wówczas flaga Polski zajmuje miejsce po lewej stronie (z perspektywy osoby patrzącej), dalej kolejno ustawia się flagi pozostałych państw (najczęściej w kolejności alfabetycznej), a na końcu flagę UE.

trumna

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej można również przykryć trumnę wybitnej, zasłużonej dla kraju osoby. Układa się ją wtedy wzdłuż trumny tak, by pas biały był nad sercem zmarłego.

Pełen przewodnik jest do znalezienia po tym linkiem

   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker