Komentarze I Analizy

Iran uzyskuje dostęp do Morza Śródziemnego

Iran uzyskuje dostęp do Morza Śródziemnego, a Rosjanie nie będą mieli syryjskiego wybrzeża tylko dla siebie. Islamska Republika Iranu dzierżawi część portu Latakia.

Syryjski ruch jest odpowiedzią na oficjalną irańską prośbę, przedstawioną Damaszkowi w lutym tego roku. Iran zdawał sobie sprawę z tego, że nie będzie w stanie ustanowić swojej stałej obecności wojskowej na terytorium Syrii. Irańczycy zdecydowali się więc, na zacieśnienie długoterminowych wpływów gospodarczych w Syrii, aby utrzymać przyczółek w kluczowej części regionu .

Od 2011 roku, Iran udostępnił Syryjczykom linię kredytową o łącznej wartości 6,6 mld dolarów, a w roku 2017 przekazano dodatkowe 1 mld dolarów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy stosunki między oboma krajami stały się cieplejsze. W lutym bieżącego roku prezydent Bashara al-Assad zawitał w Teheranie. Spotkał się wtedy z prezydentem Hassanem Rouhanim i Najwyższym Przywódcą Ali Chameneim.

Oba rządy zgodziły się utworzyć wspólną izbę handlową, wspólny bank i elektrownię w Latakii. Irańscy deweloperzy otrzymali także prawa do budowy 200 000 mieszkań w pobliżu stolicy Syrii.

Iran obiecał również rozwiązanie problemu niedoboru paliwa w Syrii. Paliwo do rafinacji i benzyna będą przesyłane do dzierżawionej części portu w mieście Latakia, gdy będzie ona w pełni funkcjonować w przyszłym roku.

Irańskie marzenie

„Iran marzy o zbudowaniu silnej regionalnej gospodarki opartej na handlu, autostradach i rurociągach, które ciągną się z Iranu do Morza Śródziemnego. Pomoc w odbudowie syryjskich portów jest tylko jednym z wielu elementów szerszej wizji dobrobytu i wspólnych interesów. Istotnym będzie dzień, w którym Iran będzie sprzedać swoją ropę i gaz do Europy transportując przez Irak i Syrię” – profesor Oklahoma University Joshua Landis.

W 2017 roku Irańczycy poprosili o dostęp do 1000 hektarów ziemi w nadmorskim mieście Tartus, które chcieli przekształcić w port naftowo-gazowy. Ze względu na bliskość rosyjskiej bazy wojskowej, Moskwa unieważniła tę propozycję.

Teheran podjął próbę uzyskania dostępu do 5.000 hektarów żyznych terenów pod rozwój rolnictwa. Obszar ten znajdował się w pobliżu sanktuarium Szyickiego Sayideh Zainab, w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku.

Rosjanie ponownie odmówili. Zaoferowali w zamian pola uprawne na wsi Deir Ezzor. Jednak nie były one dostępne, ze względu na kontrolowanie tego terenu przez kurdyjskich bojowników sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi. Mimo wszystko, rozmowy zostały wznowione. Iran będzie starał się uzyskać dostęp do żyznych pół uprawnych.

Umowa syryjsko-irańska daje Republice Islamskiej prawo do korzystania z portu Latakia wraz z 23 magazynami do celów gospodarczych. Jednak po przejęciu kontroli nad budynkami nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcić je w obiekty wojskowe. Zdobycie przyczółka w Latakii to spełnienie marzeń Iranu o bezpośrednim dostępie do Morza Śródziemnego. Dzięki temu Irańczycy mają miejsce, skąd wysyłać swoje towary, broń oraz wpływy polityczne na resztę świata.

Tomasz Czyżewski

Autor prowadzi również własny fanpage na Facebooku, który znajdziecie pod tym linkiem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker