Polska

Powstanie największa farma wiatrowa w Polsce

Na Pobrzeżu Koszalińskim ma powstać największa, lądowa farma wiatrowa w Polsce, która będzie się składać z 81 turbin. Z danych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wynika, że zmniejszy ona roczną emisję CO2 o 480 000 ton.

Elektrownia wiatrowa będzie zlokalizowana w dwóch grupach na Pobrzeżu Koszalińskim. Jedna grupa będzie się znajdować w powiecie słupskim w województwie pomorskim, a druga w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim. Farma być zlokalizowana co najmniej 9 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego.

W sumie inwestycja ma liczyć 81 turbin, a ich łączna moc ma być równa 219,5 MW. To mniej więcej tyle ile wynosi moc zainstalowana jednego bloku w Elektrowni Pątnów. W chwili obecnej farma odpowiadałaby za dostawę 0,5 proc. krajowej mocy, która wynosi około 43 000 MW.

Inwestorem farmy jest spółka celowa Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund. Realizacja ma zostać wsparta kredytem z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który ma udzielić przedsiębiorstwu pomocy w wysokości 209 mln złotych. Łączny koszt inwestycji to 1,25 mld zł.

Aktualizacja: Wcześniej była podana błędna informacja na temat krajowej mocy i mocy zainstalowanej w elektrowni Konin. Błędy zostały poprawione i tekst jest w wersji zauktualizowane.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker