Polska

Ponad 50 tys. wniosków o matczyną emeryturę

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podała, że do końca kwietnia złożono 51,4 tys. wniosków o matczyną emeryturę.

Dotychczas przyznano 44 236 świadczeń, w tym 67 mężczyznom. Program „Mama 4 plus” ruszył 1 marca, a objęte nim są osoby, głównie matki, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Świadczenie przysługuje również mężczyznom, ale tylko w przypadku gdy matka nie żyje lub opuściła dzieci. 

„Mama 4 plus” gwarantuje minimalną emeryturę 1100 zł brutto osobom, które nie pracowały przez całe swoje życie lub nie wypracowały wystarczającego stażu pracy by otrzymać minimalne świadczenie. Wówczas otrzymują dopełnienie do 1100 zł brutto.

Ministerstwo podaje, że najczęstszym powodem odmowy przyznania świadczenia było uzyskiwanie dochodu lub wychowanie mniej niż czwórki dzieci. Najliczniejszą grupą wnioskującą o emeryturę były osoby w wieku 60 – 69 lat, ale zdarzyła się również kobieta, która ma ponad 99 lat. Co ciekawe aż 1,7 tys. matek wychowało dziewięcioro lub więcej dzieci.

Z danych udzielonych przez MRPiPS wynika, że zdecydowana większość przyznanych świadczeń ma charakter dopełniający, a średnia wysokość dopełnienia wynosi 355 zł. Ministerstwo szacuje, że matczyna emerytura przysługuje 85 tys. osób.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker