Transport i infrastruktura

Czy Policja zmieni malowania swoich pojazdów?

Komenda Główna Policji rozważa zmianę barw polskich radiowozów, które mają być znacznie lepiej widoczne, a co za tym idzie bezpieczniejsze.

KGP przedstawiła na targach Europoltech 2019 koncepcję nowych barw policyjnych pojazdów. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale Policja poważnie rozważa nowe malowania z jaskrawymi żółtymi pasami. Z przedstawionych na targach pojazdów nową kolorystykę uzyskały Kia Ceed, Opel Astra, Mercedes Sprinter oraz motocykle Honda.

Przedstawiciele KGP tłumaczą, że zmiana barw ma poprawić widoczność pojazdów i poprawić bezpieczeństwo policjantów i innych uczestników ruchu. Poprzednia zmiana malowania miała miejsce w 2007 roku, kiedy to granatowe pojazdy zmieniły barwy na srebrne z dodatkiem niebiesko-białej odblaskowej folii. Podobną kolorystykę zastosowała również niemiecka Policja, która przemalowywała swoje zielone radiowozy.

Obecne rozwiązanie z żółtymi pasami jest zastosowane w Policji brytyjskiej, szwedzkiej, ale także niemieckiej, która również zmienia kolorystykę samochodów.

Polecane artykuły

Back to top button