Transport i infrastruktura

Na Odrze powstaje największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce

Budimex pochwalił się statystykami z największej inwestycji hydrotechnicznej w Polsce, której jest głównym wykonawcą. Mowa o zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny, którzy powstaje w dolinie Odry.

Racibórz Dolny to zbiornik przeciwpowodziowy, który ma chronić przed powodzią od 1,3 mln do 2,5 mln mieszkańców. Powstaje na powierzchni około 26 km kwadratowych co, jak podają przedstawiciele Budimexu, jest równe 3603 boiskom piłkarskim.

Inwestycja powstaje na terenie, na którym występują bardzo niebezpieczne powodzie, dlatego jest bardzo ważną budową z perspektywy Dolnego Śląska. Plany budowy tego typu zbiornika były już 100 lat temu, jednak dopiero teraz udaje je się zrealizować, a inwestycja ma zostać ukończona w styczniu 2020 roku.

Aby zbiornik mógł powstać, konieczne było zlikwidowanie dwóch wsi – Nieboczowy i Ligota Tworkowska.

Budimex podaje również kilka ciekawostek na temat inwestycji. Pojemność obiektu to 185 mln metrów sześciennych. Gdyby chcieć nią wypełnić inne zbiorniki, to potrzebowalibyśmy 226 zbiorników o kubaturze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Z kolei długość wszystkich zapór wynosi 22,4 km. Wybudowanie obwałowania wymaga z kolei 7 mln ton ziemi, co pozwoliłoby wypełnić 140 tys. wagonów kolejowych.

Gdyby chcieć złączyć te wagony w jeden skład, to powstałby pociąg od długości jak z Raciborza do Madrytu.

zbiornik raciborz774 630x420czbiornik raciborz774 630x420czbiornik raciborz774 630x420czbiornik raciborz774 630x420c

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker