Finanse

FUS odnotował najwyższą wydolność od 20 lat

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformowała, że zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale tego roku przekroczyła poziom 80 proc. To najlepszy wynik od dwudziestu lat.

W pierwszych trzech miesiącach wpływy do FUS wyniosły 49,9 mld złotych i był to wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 8,7 proc. Wydatki stanowiły natomiast 59,6 mld złotych (56,4 mld zł w roku ubiegłym). To z kolei oznacza, że wydolność Funduszu w pierwszym kwartale tego roku osiągnęła wartość 81,6 proc.

Ostatni raz FUS notował wydolność powyżej 80 proc. w 1999 roku, kiedy to sięgnęła ona 83 proc. Z kolei najgorzej było w okresie kryzysu w latach 2009 i 2010. Wówczas zdolność do pokrywania wydatków była na poziomie 57,2 proc. oraz 55,6 proc. W ubiegłym roku wskaźnik pokrycia wyniósł 78,6 proc.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zauważa, że dobra sytuacja FUS wynika z solidnej kondycji naszej gospodarki, wzrostu płac oraz niskiego bezrobocia.

Od stycznia do marca FUS otrzymał dotację w wysokości 7,2 mld złotych, co jest równoznaczne z wykonaniem planu na ten rok na poziomie 14,5 proc.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker