Polska

W Rybniku ma powstać nowa kopalnia węgla

Firma Bapro planuje otworzyć nową kopalnie w Rybniku, która ma zapewnić miastu wieloletnie i wielomilionowe wpływy do budżetu.

Prezes Bapro Marek Budziński w rozmowie z portalem WNP.pl zaznaczył, że węgiel ma być wydobywany ze złoża Paruszowiec, gdzie znajduje się wysokiej jakości surowiec, którego niedobory są obecnie zapełniane węglem z importu.

Zdaniem Budzińskiego z badań wynika, że wielkość złóż do 1000 metrów głębokości wynosi 115 mln ton zasobów operatywnych. Dla porównania według Państwowego Instytutu Geologicznego powołującego się na GUS w 2016 roku zużycie węgla kamiennego w całej Polsce wyniosło 74 mln ton.

Prezes Bapro zapytany przez WNP.pl o sens budowy kopalni węgla w dobie odchodzenia od niego w Unii Europejskiej odpowiedział:

„Wieloletnie strategie tzw. miksu energetycznego, nie tylko Polski, ale także wielu krajów Europy i świata, zakładają zmniejszenie, ale nie całkowitą rezygnację z węgla. Nie bez powodu Niemcy, kraj, który dla wielu może być wzorem w zakresie polityki energetycznej, nadal korzysta z węgla kamiennego – nie tylko importuje go około 60 mln ton rocznie, ale i pozostawia w kosztownym uśpieniu swoje kopalnie. Ponadto Niemcy wydobywają i zużywają ok. 171 mln ton węgla brunatnego, który podczas spalania emituje o 30 proc. więcej dwutlenku węgla”

Dodał również, że jest to świetny przykład na to jak pogodzić politykę energetyczną UE z wykorzystaniem własnych bogactw naturalnych.

Budziński wspomniał również, że budowa kopalni ma przynieść miastu wiele korzyści. Do budżetu miasta ma wpływać rocznie 25 mln złotych, a bliskość kopalni i Elektrowni Rybnik ma przyczynić się do redukcji smogu powstającego z niskiej emisji, dzięki podłączeniu większej liczby mieszkańców do sieci ciepłowniczej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker