Polska

Wzrost gospodarczy wyraźnie powyżej 4 proc. w I kwartale 2019 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikowała wstępne szacunki dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale 2019 roku. Okazały się one lepsze od początkowych prognoz z połowy maja.

Produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo w I kwartale 2019r. był realnie wyższy o 4,7 proc. rok do roku, wobec 5,2 proc. w analogicznym kwartale 2018 r. Warto dodać, że w połowie maja GUS szacował wzrost na poziomie 4,6 proc., a więc obecny rezultat jest o 0,1 p. proc. lepszy.

Lepsze okazały się dane w porównaniu do poprzedniego kwartału. Początkowo mówiło się o 1,4 proc., jednak teraz GUS poinformował, że gospodarka urosła o 1,5 proc.

W I kwartale 2019 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 4,2 proc. i był niższy od notowanego w IV kwartale 2018 r. (wzrost o 4,8 proc.).

Bardzo pozytywnie zaskoczyły inwestycje, które wzrosły o 12,6 proc. r/r. co jest najlepszym rezultatem od I kwartału 2015 roku, kiedy to odnotowano wzrost na poziomie 12,7 proc.

W efekcie wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +4,0 p. proc. Złożyły się na to pozytywny wpływ spożycia ogółem, który wyniósł +3,5 p. proc, przyrost rzeczowych środków obrotowych, który miał wpływ negatywny i wyniósł -1,1 p. proc., a także pozytywny wpływ popytu inwestycyjnego, który był równy +1,6 p. proc.

W I kwartale br. zanotowano pozytywny wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy, który wyniósł +0,7 p. proc. (wobec +0,3 p. proc. w IV kw. 2018 r.).

Przedstawione dane pokazują, że wzrost gospodarczy coraz mocniej wynika ze wzrostu inwestycji, co jest bardzo pozytywnym sygnałem. Należy mieć jednak na uwadze, że możemy mieć do czynienia z wyborczym cyklem koniunkturalnym, który zakłada wzrost inwestycji publicznych przed wyborami.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker