Europa

Eurostat prezentuje dane dot. PKB. Cztery kraje wyraźnie odstają

Eurostat opublikował dane dotyczące wzrostu w pierwszym kwartale bieżącego roku. Wynika z nich, że jest kilka krajów które wyraźnie odstają od pozostałych.

Na chwilę obecną są dostępne dane dla większości krajów Unii Europejskiej. W zestawieniu nie ma informacji z Bułgarii, Malty, Cypru i Irlandii.

Cała UE rozwijała się w pierwszym kwartale na poziomie 0,5 proc. Z kolei wzrost w strefie euro wyniósł 0,4 proc.

Najszybciej w zestawieniu rozwijała gospodarka Chorwacji, która w stosunku do poprzedniego kwartału urosła o 1,8 proc. Na drugim miejscu są Polska i Węgry, które rosły w tempie 1,5 proc. Solidny wzrost odnotowała również Rumunia – 1,3 proc. Na uwagę zasługuje również gospodarka litewska, która rozwijała się w tempie 1 proc.

Znacznie gorszy wynik odnotowała Łotwa, która zaliczyła spadek PKB o 0,1 proc. Nie najlepiej radzą sobie też Włosi, których gospodarka urosła o 0,1 proc., co jest potwierdzeniem, że pożegnano techniczną recesję w tym kraju. Niemniej jednak od ponad roku sytuacja na Półwyspie Apenińskim nie należy do najlepszych.

Warto dodać, że ujemną dynamikę PKB w stosunku do poprzedniego kwartału zanotowała Norwegia, która nie jest członkiem UE, jednak uwzględniana jest w danych Eurostatu.

Pozostałe kraje UE rozwijały się w tempie od 0,2 do 0,6 proc. Drobnymi wyjątkami były Słowenia i Hiszpania, których PKB kwartał do kwartału urosło o odpowiednio o 0,8 proc. i 0,7 proc.

Uwzględniając dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, prawdopodobnie w I kwartale 2019 roku Polska wyprzedziła Portugalię pod względem PKB per capita PPP. Oznacza to, że jest to już drugi kraj z tzw. Starej UE, którego PKB per capita mierzone parytetem siły nabywczej jest niższe niż Polski. Pierwszym takim krajem była Grecja, którą wyprzedziliśmy w 2016 roku. Kolejnym krajem europejskim, który gonimy jest Estonia, jednak to nie wydarzy się prawdopodobnie tak szybko. Z kolei z krajów Europy Zachodniej kolejnym państwem na naszym horyzoncie są Włochy, które przy zachowaniu obecnego tempa rozwoju mogą zostać wyprzedzone w perspektywie najbliższych 10 lat.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker