Polska

PKO BP większy niż Deutsche Bank

Wczoraj Tomasz Wyłuda Dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole poinformował na Twitterze, że wycena giełdowa PKO BP jest wyższa od wyceny Deutsche Banku.

Warto wspomnieć, że sytuacja miała miejsce przez chwilę, a ostatecznie na zamknięciu giełd Deutsche Bank był mimo wszystko nieco wyżej wyceniany.

W każdym razie PKO BP zaliczył wczoraj ponad 5 procentowy wzrost, co pozwoliło mu osiągnąć kapitalizację na poziomie blisko 52 mld złotych. Z kolei Deutsche zaliczył blisko 3 procentowy spadek wartości, co przełożyło się na kapitalizację giełdową w wysokości 12,37 mld euro. Przy wczorajszym kursie euro na poziomie 4,2783 zł wycena niemieckiego banku wyniosła niespełna 53 mld złotych, a więc nieco więcej niż PKO BP. Co ciekawe, dokładnie rok temu kapitalizacja DB wynosiła ponad 19 mld euro.

Niemniej jednak PKO BP lada dzień prawdopodobnie wyprzedzi Deutsche pod względem wyceny, a także wysoce prawdopodobne, że będzie tę różnice zwiększał.

Wyłuda w rozmowie z PAP wspomniał, że jeszcze kilka lat temu DB był 20-krotnie wyżej wyceniany niż PKO BP.

Problemy największego niemieckiego banku zaczęły się pojawiać w trakcie kryzysu finansowego, kiedy okazało się, że instytucja jest zaangażowana w bardzo ryzykowne operacje. Ponadto nie pomogły też wykrywane afery oraz oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy. W 2007 roku jedna akcja DB była warta blisko 110 euro. Dziś jest to niespełna 6 euro.

Należy mieć jednak na uwadze, że pomimo tego iż wycena giełdowa PKO jest/będzie wyższa, to wartość aktywów  obu banków dzieli przepaść. Aktywa PKO BP to około 330 mld złotych, natomiast majątek DB to ponad 5,7 biliona złotych, a więc jest on ponad 17 razy większy.

Taka wycena obu banków wynika z większych oczekiwań wobec PKO BP, który dla inwestorów jest lepszym miejsce na alokacje kapitału. Dzięki temu Polska będzie mogła się pochwalić posiadaniem większego banku niż największy niemiecki bank.

Co ciekawe, gdyby doszło do połączenia PKO BP i Pekao SA, co było niegdyś zapowiadane, to po wczorajszej sesji wartość nowego molocha wynosiłaby 80 mld złotych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker