Polska

Resort finansów bierze się za obniżki podatków

Nowy minister finansów Marian Banaś udzielił wywiadu PAP, w którym wypowiedział się m.in. na temat obniżki podatku PIT i VAT.

Minister wspomniał w wywiadzie, że prace nad projektami podatkowymi są na ostatniej prostej. Banaś poinformował, że skłania się w kierunku prostego obniżenia podatku PIT z 18 do 17 proc. bez tworzenia dodatkowego progu podatkowego na poziomie 42 tys. 764 zł. Oznacza to de facto, że 18 procentowa stawka podatku uległaby likwidacji.

Z kolei w przypadku podatku 0 proc. dla osób do 26. roku życia, resort finansów zamierza ustalić próg jego obowiązywania na tym samym poziomie, na którym obecnie wchodzi się na drugi próg podatkowy – 85 528 zł.

Szef resortu finansów poinformował także, że są plany podwyższenia kosztów uzyskania przychodu. Ten zabieg ma zwiększyć wynagrodzenia bez zwiększania kwoty brutto.

Wszystkie te zabiegi są ewidentnym działaniem, które ma zmniejszyć klin podatkowy dla osób najmniej zarabiających. Jest to też próba stworzenia w Polsce progresywnego opodatkowania pracy, której opodatkowanie ma w chwili obecnej charakter degresywny.

Minister finansów odniósł się także do walki z luką VAT, która obecnie zdaniem resortu wynosi 12,5 proc., czyli około 25 mld złotych. Ponadto zdementował głosy o podwyżce podatku VAT do 26 proc. uznając ten pomysł za równie racjonalny co organizowanie przez resort wyprawy na Księżyc. Odesłał jednocześnie do Aktualizacji Programu Konwergencji, która zakłada obniżkę VAT-u w 2022 roku do 7 i 22 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker