Finanse

ZUS waloryzuje składki. W tym roku przybyło ubezpieczonym ponad 200 mld zł

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w wyniku czerwcowej waloryzacji na kontach i subkontach emerytalnych przybyło w sumie ponad 200 mld złotych.

Od czerwca rozpoczęła się w ZUS waloryzacja składek, która zależy od wskaźnika inflacji, wzrostu płac oraz liczby ubezpieczonych w przypadku kont. Z kolei na subkontach jest ona pochodną wzrostu PKB na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

W tym roku wskaźniki waloryzacji na kontach i subkontach wyniosły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc.

Jak podał Andrusiewicz stan kont osób ubezpieczonych w ZUS urósł o 214,2 mld złotych i obecnie wynosi 2,5 bln złotych. Z kolei na subkontach przybyło 18 mld, a całościowy kapitał zgromadzony na subkontach jest równy 376,6 mld zł.

Oznacza to, że w sumie na kontach i subkontach osób ubezpieczonych w ZUS jest obecnie 2,9 bln złotych.

ZUS podał również waloryzacyjnych rekordzistów, do których należy mężczyzna urodzony w 1959 roku, który na swoim koncie w ZUS uzbierał 1,25 mln złotych. Oznacza to, że za sprawą czerwcowej waloryzacji przybyło na jego koncie 108 tys. złotych.

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker