Europa

Energia odnawialna ma coraz większe znaczenie dla krajów UE

Unia Europejska jest na dobrej drodze by wypełnić cel na 2020 rok, który zakłada udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii na poziomie 20 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

W 2017 roku 17,5 proc. energii w całej Unii Europejskiej pochodziło z odnawialnych źródeł. Tym samym realne jest osiągnięcie do 2020 roku zakładanego 20 proc. celu. Udział energii ze źródeł odnawialnych w transporcie w 2017 roku wyniósł 7,6 proc.

Europa Północna prekursorem

Liderami pod względem udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w ogóle zużycia są kraje Europy Północnej. Największy udział ma Szwecja gdzie 55 proc. zużywanej energii pochodzi ze źródeł neutralnych dla środowiska.

Wysoki udział energii ze źródeł odnawialnych w całościowym zużyciu jest także w Finlandii, gdzie stanowi ona ponad 40 proc., a także w Łotwie i Danii gdzie jest to odpowiednio 39 proc. i 36 proc. Co ciekawe z pierwszej czwórki Łotwa jest jedynym krajem, który nie osiągnął jeszcze założonego przez siebie na 2020 rok celu, który wynosi 40 proc. udziału.

Polska w końcówce stawki

W Polsce w 2017 roku z odnawialnych źródeł pochodziło 11 proc. energii. Plan na 2020 roku wynosi 15 proc., jednak coraz więcej mówi się o tym, że nie uda się go zrealizować. Niemniej jednak nie będziemy prawdopodobnie jedynym krajem, któremu się to nie uda.

Warto również zauważyć, że są kraje, gdzie udział źródeł odnawialnych w produkcji energii jest jeszcze mniejszy niż w Polsce. Najgorszy pod tym względem jest Luksemburg, gdzie tzw. energia odnawialna stanowi nieco ponad 6 proc. ogółu. Podobnie jest również w Holandii i na Malcie. Poniżej progu 10 proc. jest jeszcze Cypr i Belgia, a tylko nieznacznie przekracza go Wielka Brytania. Prócz tego gorzej od nas wypada jeszcze Irlandia.

Share of energy from renewable sources 2017 infograph.png

Niezłe wynik w Europie Środkowo – Wschodniej

Z państwa naszego regionu oprócz wspomnianej Łotwy, stosunkowo wysoki udział energii odnawialnej w ogóle zużycia jest w pozostałych krajach bałtyckich. W Estonii stanowi ona 29 proc., natomiast w Litwie blisko 26 proc. Powyżej średniej UE jest jeszcze Rumunia, Słowenia i Bułgaria, które mogą się pochwalić udziałem odpowiednio 24 proc., 22 proc. i 19 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w całościowym zużyciu.

Z kolei Czechy, Węgry i Słowacja są bezpośrednio prze Polską z udziałem na poziomie 15 proc., 13 proc. oraz 11 proc.

Kraje spoza Unii lepiej lub o wiele lepiej niż Polska

Eurostat podaje również dane dla niektórych państw spoza UE. Wśród nich są m.in. pozostałe kraje Europy Północnej, czyli Norwegia i Islandia. W obu krajach udział jest prawie identyczny i wynosi 71 proc.

W kolei w krajach bałkańskich takich jak Czarnogóra, Północna Macedonia, Albania, Serbia i Kosowo udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł wynosi od 20 proc. w Północnej Macedonii do 40 proc. w Czarnogórze. W zestawieniu ujęto również Turcję, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 13 proc.

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker