Europa

Polska jednym z najmniej innowacyjnych krajów w Unii Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała ranking innowacyjności gospodarek, z którego wynika, że rozbieżność pomiędzy poszczególnymi krajami jest bardzo duża.

Maksymalnie każdy kraj mógł zdobyć 150 punktów. Liderem pod względem innowacyjności w Unii Europejskiej jest Szwecja, która uzyskała blisko 148 punktów. Nieznacznie mniej innowacyjni są Finlandia (146 pkt) oraz Dania (141). Wysoko w rankingu innowacyjności jest również Holandia (135). Te cztery gospodarki w nomenklaturze Komisji Europejskiej są uważane za liderów innowacyjności.

W drugiej grupie są kraje nazywane silnymi innowatorami. Są to państwa, które zdobyły od 100 do 130 punktów. W głównej mierze można w niej znaleźć kraje tzw. Starej Unii. Jedynym wyjątkiem w grupie ośmiu państw jest Estonia, która zdobyła blisko 104 punkty i złapała się do zestawienia silnych innowatorów.

chartoftheday 18393 european innovation scoreboard ranking n

Trzecia grupa państw to tzw. umiarkowani innowatorzy, w której znalazło się 14 krajów z Europy Środkowej i Południowej. Jest wśród nich także Polska, która zajęła przedostatnie miejsce w tej grupie zdobywając nieco ponad 61 punktów. Wśród umiarkowanych innowatorów gorsza była tylko Chorwacja, która nieznacznie tylko odstaje od Polski.

W sumie nasz kraj zajął czwarte miejsce od końca. Oprócz wyprzedzenia Chorwacji  udało nam się jeszcze wyprzedzić Bułgarie i Rumunie, które zostały zakwalifikowane do grupy słabych innowatorów. Szczególnie na tle całej UE odstaje Rumunia, która zdobyła zaledwie 34 punkty. Jest to wynik blisko pięciokrotnie gorszy niż najlepszej w zestawieniu Szwecji .

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker