Finanse

Trzynasta emerytura ma być rozwiązaniem na stałe

W poniedziałek w Radiowej Trójce wicepremier i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował, że tegoroczna wypłata trzynastej emerytury nie była ostatnią.

Sasin oznajmił na antenie, że jeśli PiS wygra wybory, to trzynasta emerytura zostanie wypłacona również w przyszłym roku. Wspomniał także, że ma to być mechanizm ustawowy i coroczny.

Założenie „trzynastej emerytury” to wypłacanie dodatkowej emerytury w wysokości minimalnego świadczenia, co w tym roku było równoznaczne z 1100 zł brutto (888 zł netto). Świadczenie wbrew temu co mówi nazwa przysługiwało również rencistom.

Warto zauważyć, że emeryci jako grupa wiekowa jest jedną z najmniej potrzebujących grup społecznych. Z najnowszych danych GUS (fot. poniżej) wynika, że tylko 4,6 proc. emerytów jest uważanych za ubogich. Mniejszy odsetek jest tylko wśród przedsiębiorców. O wiele gorzej wygląda sytuacja z rencistami gdzie w ubóstwie żyje 8,4 proc. ogółu rencistów.

zasieg ubostwa2

Co można powiedzieć o samej trzynastej emeryturze? Nie miałbym nic przeciwko gdyby było to świadczenie dla najbiedniejszych emerytów i rencistów. Sęk w tym, że jest to świadczenie dla wszystkich, co oznacza po prostu, że jest to wyborcza korupcja. Nic innego jak przekupienie emerytów i na dodatek utrwala w społeczeństwie przeświadczenia, że emeryci są biedną grupą społeczną.

Jesteśmy jeszcze stosunkowo młodym społeczeństwem, z medianą wieku poniżej 40 lat, a mimo to już pojawiają się tak zaawansowane pomysły na przekupstwo osób w wieku 60+. Wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy spełnią się prognozy i w perspektywie najbliższych dwóch dekad mediana przekroczy 50 lat. Wówczas takich pomysłów będzie coraz więcej, a ktoś będzie musiał za to zapłacić.

Filip Lamański

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker