Uncategorized

UE podpisała z Wietnamem umowę o wolnym handlu

W niedzielę w Hanoi podpisano z Wietnamem umowę o wolnym handlu, która jest pierwszą tego typu umową z rozwijającym się krajem azjatyckim. Porozumienie ma znieść cła na 99 proc. towarów podlegających wymianie handlowej.

Unia Europejska uważa, że jest to najambitniejsza umowa kiedykolwiek zawarta z krajem rozwijającym się.

Umowa ma doprowadzić do zniesienia 99 proc. ceł  w ciągu najbliższych 10 lat. Z kolei na produkty rolne mają zostać ustanowione kwoty importowe. Negocjacje trwały trzy i pół roku, od grudnia 2015 roku.

Dla Wietnamu umowa jest bardzo ważnym porozumieniem, gdyż Unia Europejska jest dla niego drugim największym rynkiem zbytu zaraz po USA. W ubiegłym roku Wietnam sprzedał do UE towary o wartości 42,5 mld dolarów. Z kolei w drugą stronę powędrowały dobra za 13,8 mld dolarów.

Wietnamski rząd podał, że podpisana umowa przyczyni się do wzrostu eksportu z UE do Wietnamu o ponad 15 proc., natomiast handel z Wietnamu do UE zwiększy się o około 20 proc. do końca przyszłego roku.

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker