Nieruchomości

Ceny mieszkań na świecie cały czas rosną

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport dotyczący światowego rynku mieszkaniowego, w którym zawarł szereg danych na temat cen nieruchomości.

MFW zauważył, że globalne ceny mieszkań konsekwentnie rosną. Ceny przekroczyły poziom cen z 2008 roku i są na najwyższym poziomie w historii. Niemniej jednak powrót do poziomu sprzed kryzysu zajął aż 10 lat, a dynamika wzrostu była znacznie wolniejsza aniżeli przed 2008 roku. To oznacza, że nie mamy do czynienia z kolejną bańką. Jest to raczej efekt dobrej koniunktury na świecie.

globalhousepriceindex lg.jpg

Gdzie drożeje najmocniej?

Na przestrzeni ostatniego roku ceny mieszkań rosły najszybciej w Słowenii, gdzie wzrost wyniósł około 13 proc. To bardzo duża dynamika. Znacznie wyższa niż w Luksemburgu, tam ceny mieszkań wzrosły o około 9 proc. Szybki wzrost cen mieszkań odnotowano również w Irlandii i Singapurze (około 8 proc.). W obu państwach może to być spowodowane napływem zagranicznego kapitału, który podbija ceny nieruchomości. W Singapurze od dawna się mówi o tym, że na posiadanie własnego mieszkania stać najbogatszych, a te statystyki wydają się utwierdzać w tym przekonaniu. Podobne głosy słychać w kontekście Filipin i tam ceny również rosły w tempie około 6 proc.

housepricesaroundtheworld lg.jpg

Blisko 5-procentowy wzrost cen mieszkań zanotowano w ostatnim roku w Polsce. Warto dodać, że w całym regionie Europy Środkowej miał miejsce silny wzrost cen, które zwiększały się w tempie od 4 do 7 proc. rocznie.

Silny spadek cen miał miejsce m.in. w Turcji i Ukrainie, gdzie ceny spadały w ponad 10 procentowym tempie. Ponadto mieszkania były tańsze na północy Europy w Szwecji, Finlandii i Norwegii.

Stosunek cen do zarobków i wynajmu

W większości przebadanych krajów ceny nieruchomości rosły szybciej niż zarobki. Liderem pod tym względem jest Kanada gdzie mieszkania zdrożały o 23 proc. względem zarobków. Wysoko również jest Portugalia (18 proc.) oraz Słowenia (16 proc.). Polska  jest jednym z niewielu państw gdzie zarobki rosły szybciej niż ceny mieszkań przez cos stosunek cena mieszkania/wynagrodzenie spadał. Oprócz Polski podobna sytuacja zaistniała w RPA, Grecji, Finlandii, Litwie, Estonii, Korei oraz we Włoszech.

pricetoincome lg.jpg

Z kolei w przypadku ceny mieszkań w porównaniu do cen najmu, to w większości krajów większą dynamikę notowały ceny zakupu mieszkań niż najmu. Rekordzistą pod tym względem jest Litwa gdzie ceny nieruchomości wzrosły w stosunku do cen najmu o 30 proc. Wysoki wzrost cen mieszkań w stosunku do najmu odnotowano jeszcze w Portugalii, Kanadzie, Czechach, na Islandii oraz w Słowacji. We wszystkich tych krajach wzrosty wyniósł ponad 20 proc.

Wzrost odnotowano również w Polsce jednak był on znacznie niższy. Ceny domów rosły szybciej od cen najmu o 5 proc.

Bardzo mocną przecenę mieszkań w stosunku do cen najmu odnotowano w Rosji. Taniej było także w Estonii, Finlandii, we Włoszech i w RPA.

pricetorent lg.jpg

                   

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker