Komentarze I Analizy

Czego oczekujecie od Obserwatora Gospodarczego?

W drugiej połowie maja przeprowadziliśmy ankietę, w której pytaliśmy Was m.in. o to jakich treści oczekujecie na stronie, jak Wam się one podobają i co byście zmienili. Dziś postanowiliśmy nieco podzielić się z Wami wynikami badania.

Dominacja mężczyzn

W ankiecie odpowiedziały 174 osoby z czego ponad 93 proc. (162 osoby) to byli mężczyźni, a niespełna 7 proc. (12) kobiety. To większa dysproporcja niż w przypadku polubień na Facebooku gdzie proporcja rozkłada się 79/21 na rzecz mężczyzn. W przypadku udzielania się na temat przyszłości strony bardziej aktywni byli mężczyźni.

plec

Dominacja młodych

Ankieta potwierdziła też to, co było od dawna wiadome czyli, że w populacji osób czytających Obserwatora Gospodarczego dominują osoby młode. Ponad 17 proc. stanowiły osoby poniżej 18. roku życia. Z kolei osoby w wieku studenckim czyli 18 – 25 lat odpowiadały za blisko 57 proc. wszystkich odpowiedzi.

wiek

Ponadto im starsza grupa, tym mniejszy odsetek odpowiedzi. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż tych osób w grupie czytelników jest po prostu mniej. Grupa 26 – 35 lat dostarczyła 19 proc. odpowiedzi. Grupa 36 – 45 lat 4 proc., a 45+ niespełna 3 proc.  

W stosunku do populacji osób lubiących nas na FB najaktywniejsze były osoby poniżej 18 roku życia. Jak już wspomniałem udzieliły 17 proc. odpowiedzi, a stanowią zaledwie 7 proc. facebookowej populacji. Co ciekawe im wyższy przedział wiekowy, tym współczynnik odpowiedzi w stosunku do polubień na stronie spada.

Mocna czwórka za treści

Zapytaliśmy też Was jak oceniacie jakość treści na stronie. Większość odpowiedzi to oceny 4 i 5. Pojawiło się kilka trójek (i bardzo dobrze, bo wiemy co poprawiać) i żadnej dwójki i jedynki. W sumie średnia ocen wyszła nam 4,40 przy ponad 170 odpowiedziach. Traktujemy to jako dobry wynik, ale ciągle jest zapas do czerwonego paska.

oceny

Jakich treści oczekujecie*?

Na pytanie jakich treści chcielibyście więcej, najczęściej odpowiadaliście, że więcej tematyki gospodarczej. To nie powinno dziwić. Blisko 86 proc. osób oczekuje więcej informacji gospodarczych. Wysoko jest również geopolityka z wynikiem na poziomie 69 proc. Na zbliżonym do siebie poziomie tj. nieco powyżej 50 proc. odpowiedzi były finanse i infrastruktura. Wyróżnić należy również politykę, której więcej oczekuje 27 proc. ankietowanych.

Czym wyróżnia się Obserwator Gospodarczy?

Na powyższe pytanie najczęstszą odpowiedzią była: apolityczność. Faktycznie, na stronie staramy się być apolityczni i jeśli którejś partii politycznej się obrywa to bez znaczenia kogo popieramy.

Często udzielaliście też odpowiedzi, które można określić jednym słowem – rzetelność. Ponadto wielu przypadł do gustu krótki i zwięzły charakter notek przy jednoczesnym zauważeniu, że istnieją też szerokie analizy.

Ponadto cenicie nasz kontakt z czytelnikiem (na co mocno stawiamy 😉 ) oraz jakość treści, która wyróżnia się na tle innych portali.

Co byś zmieniła/-ła w funkcjonowaniu Obserwatora Gospodarczego?

W tym pytaniu nam ani trochę nie pomogliście. Większość odpowiedzi była w duchu braku jakichkolwiek zmian. Na drugim miejscu domagaliście się większej liczby artykułów, a trzecią najczęściej udzielaną odpowiedzią była większa liczba autorów. Ponadto pojawiały się pojedyncze odpowiedzi, które dały nam pewne sygnały do zmian i które staramy się już wdrażać jak np. zmniejszenie liczby felietonów, które zastępowane są treściami o charakterze bardziej obiektywnym.

Finansowanie

Na koniec chcielibyśmy dodać, że duża część pomysłów, które nam przedstawiliście jest możliwa do zrealizowania z naszych środków, jednak te kluczowe, takie jak większa liczba tekstów, czy też autorów wymagają od nas nakładów finansowych. Dlatego, jeśli chcielibyście nasz wspomóc, to zapraszamy do wpłacania dowolnych kwot na podany nr rachunku bankowego – 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 w Banku PKO BP.

Gdyby każda osoba obserwująca nas na FB wpłaciła 30 gr, to mielibyśmy środki na opublikowanie kilkunastu naprawdę rzeczowych artykułów.

Tak czy inaczej dzięki, że jesteście!

*Pytanie wielokrotnego wyboru stąd też procenty nie sumują się do 100.

Filip Lamański

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker