Polska

NBP podnosi prognozy dla polskiej gospodarki

Narodowy Bank Polski opublikował lipcowy „Raport o inflacji”, w którym m.in. podniósł prognozy wzrostu gospodarczego oraz inflacji na najbliższe lata.

Wzrost gospodarczy ma w tym roku wynieść 4,5 proc., co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu do ostatnich, marcowych prognoz, które zakładały wzrost na poziomie 4 proc. Z kolei w 2020 roku gospodarka ma się powiększyć o 4 proc., co również jest wzrostem w porównaniu z marcowy 3,7 proc. W 2021 roku PKB Polski ma urosnąć o 3,5 proc.

W porównaniu z poprzednimi projekcjami wyższa jest skala inwestycji prywatnych oraz konsumpcja, która ma być napędzana wzrostem wynagrodzeń m.in. w sferze budżetowej.

projekcja

Wykresy wachlarzowe obrazują rozkłady możliwych realizacji dynamiki PKB oraz wskaźnika inflacji. Część wykresu na szarym tle ilustruje niepewność prognoz tych zmiennych w horyzoncie projekcji, a dodatkowo dla dynamiki PKB występuje niepewność danych historycznych związana z możliwą rewizją szacunków GUS. Na wykresie rozkład realizacji danej zmiennej ilustrują warstwy o prawdopodobieństwie 30, 60 i 90% wokół ścieżki centralnej projekcji, które skonstruowano w taki sposób, aby zminimalizować szerokość przedziałów.

Z kolei inflacja CPI ma w tym roku wynieść 2 proc., w przyszłym roku 2,9 proc., a w 2021 roku 2,6 proc. Jak podaje NBP wzrost cen w tym roku ma być głównie spowodowany wzrostem cen żywności. Te z kolei mają być efektem epidemii ASF w Chinach, które wymusiły redukcje pogłowia trzody chlewnej w Państwie Środka, a co za tym idzie wywindowało w górę ceny wieprzowiny.

projekcjainfkl

Z kolei w latach 2020-21 wzrost cen ma być spowodowany rosnącą presją popytową, która będzie wynikać z wysokiej dynamiki PKB. Wpływ na wzrost cen mają mieć również protekcjonistyczne zapędy największych światowych gospodarek oraz wahania cen surowców, głównie ropy naftowej.

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker