Polska

Produkcja sprzedana w przemyśle jednocześnie rośnie i spada

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7 proc. w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7 proc., natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9 proc.

W okresie styczeń–czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2 proc..

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym,  w czerwcu  br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,0 proc. niższym w porównaniu z majem br.

Niższy poziom produkcji sprzedanej w czerwcu tego roku w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 roku wynika prawdopodobnie z faktu, że Boże Ciało przypadało w tym roku w czerwcu, natomiast w ubiegłym roku był to ostatni dzień maja. To wpłynęło na sprzedaż w przemyśle. Jednak po wyrównaniu sezonowym, czyli po uwzględnieniu liczby dni pracujących produkcja okazuje się wyższa niż przed rokiem.

Niemniej jednak niższa sprzedaż niż w maju tego roku może nieco martwić w kontekście przyszłości gospodarczej.

produkcja lipiec

W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3 proc., dóbr inwestycyjnych – o 3,6 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 3,3 proc. a konsumpcyjnych nietrwałych – o 1,0 proc.. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią – o 0,8 proc..

Trzeba jednak pamiętać, że powyższe dane nie są danymi wyrównanymi sezonowo.

U nas produkcja tylko rośnie niezależnie od dni pracujących. Chcemy też ją ciągle zwiększać zamawiając kolejne teksty u dziennikarzy. Jeśli chcesz mieć w tym swój udział, to możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker