Polska

Dlaczego popierasz daną partię?

CBOS przeprowadził badanie, w którym pyta Polaków dlaczego głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego na daną partię polityczną. Odpowiedzi mogą być ciekawym źródłem informacji dla polityków.

Dlaczego głosowała Pan/Pani na Prawo i Sprawiedliwość?

Ankietowani, którzy zostali zapytani o to, dlaczego głosują na PiS najczęściej odpowiadali, że głównie za sprawą dobrego rządzenia. Dzięki nim ludzie mniej martwią się o jutro, a sprawy idą w dobrym kierunku.

Częstą odpowiedzią było po prostu najlepsze dopasowanie partii do poglądów, a także zaufanie i wiarygodność w spełnianiu obietnic.

Ponadto ankietowani udzielali również odpowiedzi dotyczących działań partii rządzącej: „Konkrety: dużo robią dla ludzi; dbają o biednych; bo coś dadzą; liczą się ze starszymi osobami; dbają o dzieci; dali 500+; trzynasta emerytura; obniżyli wiek emerytalny; podatek VAT ściągają”.

Jednym z częstszych powodów głosowania na PiS była niechęć do PO, a także przekonanie, że PiS dobrze reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Co skłoniło ludzi do głosowania na Koalicję Europejską?

Najczęściej podawanym argumentem była osoba kandydata i jego pozytywna ocena przez wyborcę.

Ponadto jednym z głównych argumentów za poparciem KE było zaufanie i wiarygodność. „Mam do nich zaufanie; wiarygodni; lubię ich; bo podoba mi się; takie mam preferencje polityczne; jestem, zawsze byłem ich (jej) zwolennikiem; dla równowagi”.

Nie powinna też dziwić argumentacja w postaci niechęci do PiS. Duża część wyborców KE głosowała na ten blok właśnie z niechęci do partii rządzącej i sprawowanej przez nich władzy.

Wśród wyborców KE można znaleźć osoby, które jeszcze do niedawna były uważane za typowy elektorat PO. Osoby, które sprzeciwiają się programom socjalnym PiS, a także uważają tę partię za nowoczesną i otwartą na świat.

A dlaczego na Wiosnę?

Najczęściej podawanym powodem głosowania na Wiosnę była świeżość, które ugrupowanie wnosiło do polityki, a także osoba Roberta Biedronia. Ponadto dużej części osób odpowiadał program i całokształt poglądów.

Co skłoniło ludzi do poparcia Konfederacji?

„Poglądy: odpowiadają mi ich poglądy; są wierni swoim poglądom; jedyna frakcja konserwatywna” – można usłyszeć w wypowiedziach ankietowanych.

Ponadto dla wyborców Konfederacji duże znaczenie ma chęć zniesienia przez nich podatków oraz ich patriotyzm i propolskość.

Dlaczego Kukiz’15?

„Są nowocześni, przyszłościowi; młodość; nowe pomysły; powiew świeżości; są alternatywą wobec duopolu PiS i PO; alternatywa wobec partii władzy” – to argumenty, które najczęściej padały z ust wyborców Kukiz’15

Ponadto osoby deklarujące poparcie na ugrupowanie Pawła Kukiza głosują na nie gdyż podoba im się program partii oraz są alternatywą dla duopolu PiS i PO.

Jeśli chcesz, możesz nas poprzeć w staniu sie jednym z ważniejszych ogólnopolskich mediów ekonomicznych. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button