Polska

Dlaczego popierasz daną partię?

CBOS przeprowadził badanie, w którym pyta Polaków dlaczego głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego na daną partię polityczną. Odpowiedzi mogą być ciekawym źródłem informacji dla polityków.

Dlaczego głosowała Pan/Pani na Prawo i Sprawiedliwość?

Ankietowani, którzy zostali zapytani o to, dlaczego głosują na PiS najczęściej odpowiadali, że głównie za sprawą dobrego rządzenia. Dzięki nim ludzie mniej martwią się o jutro, a sprawy idą w dobrym kierunku.

Częstą odpowiedzią było po prostu najlepsze dopasowanie partii do poglądów, a także zaufanie i wiarygodność w spełnianiu obietnic.

Ponadto ankietowani udzielali również odpowiedzi dotyczących działań partii rządzącej: „Konkrety: dużo robią dla ludzi; dbają o biednych; bo coś dadzą; liczą się ze starszymi osobami; dbają o dzieci; dali 500+; trzynasta emerytura; obniżyli wiek emerytalny; podatek VAT ściągają”.

Jednym z częstszych powodów głosowania na PiS była niechęć do PO, a także przekonanie, że PiS dobrze reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Co skłoniło ludzi do głosowania na Koalicję Europejską?

Najczęściej podawanym argumentem była osoba kandydata i jego pozytywna ocena przez wyborcę.

Ponadto jednym z głównych argumentów za poparciem KE było zaufanie i wiarygodność. „Mam do nich zaufanie; wiarygodni; lubię ich; bo podoba mi się; takie mam preferencje polityczne; jestem, zawsze byłem ich (jej) zwolennikiem; dla równowagi”.

Nie powinna też dziwić argumentacja w postaci niechęci do PiS. Duża część wyborców KE głosowała na ten blok właśnie z niechęci do partii rządzącej i sprawowanej przez nich władzy.

Wśród wyborców KE można znaleźć osoby, które jeszcze do niedawna były uważane za typowy elektorat PO. Osoby, które sprzeciwiają się programom socjalnym PiS, a także uważają tę partię za nowoczesną i otwartą na świat.

A dlaczego na Wiosnę?

Najczęściej podawanym powodem głosowania na Wiosnę była świeżość, które ugrupowanie wnosiło do polityki, a także osoba Roberta Biedronia. Ponadto dużej części osób odpowiadał program i całokształt poglądów.

Co skłoniło ludzi do poparcia Konfederacji?

„Poglądy: odpowiadają mi ich poglądy; są wierni swoim poglądom; jedyna frakcja konserwatywna” – można usłyszeć w wypowiedziach ankietowanych.

Ponadto dla wyborców Konfederacji duże znaczenie ma chęć zniesienia przez nich podatków oraz ich patriotyzm i propolskość.

Dlaczego Kukiz’15?

„Są nowocześni, przyszłościowi; młodość; nowe pomysły; powiew świeżości; są alternatywą wobec duopolu PiS i PO; alternatywa wobec partii władzy” – to argumenty, które najczęściej padały z ust wyborców Kukiz’15

Ponadto osoby deklarujące poparcie na ugrupowanie Pawła Kukiza głosują na nie gdyż podoba im się program partii oraz są alternatywą dla duopolu PiS i PO.

Jeśli chcesz, możesz nas poprzeć w staniu sie jednym z ważniejszych ogólnopolskich mediów ekonomicznych. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker