Uncategorized

Iran będzie miał nową walutę

Irańska Rada Ministrów zatwierdziła w środę wniosek o zmianę nazwy waluty narodowej, co jest skutkiem kryzysu gospodarczego wywołanego sankcjami nałożonymi na USA.

Nowa waluta ma nazywać się toman i zastąpi dotychczasowy środek płatniczy jakim jest rial. Toman mieć cztery zera mniej w stosunku do riala, co ma ułatwić społeczeństwu przeprowadzanie transakcji. Jest to sytuacja podobna do denominacji złotego w 1995 roku, kiedy to również stary złoty stracił cztery zera na rzecz nowego.

Irańczycy zostali do tego skłonienie przez kryzys gospodarczy, który przejawia się m.in. inflacją i utratą wartości riala. Jeden dolar kosztuje obecnie ponad 42 000 riali. Wartość irańskiej waluty będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu spadać m.in. ze względu kontynuacje problemów gospodarczych. MFW szacuje, że w tym roku irańska gospodarka uszczupli się o około 6 proc.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker