Uncategorized

Iran będzie miał nową walutę

Irańska Rada Ministrów zatwierdziła w środę wniosek o zmianę nazwy waluty narodowej, co jest skutkiem kryzysu gospodarczego wywołanego sankcjami nałożonymi na USA.

Nowa waluta ma nazywać się toman i zastąpi dotychczasowy środek płatniczy jakim jest rial. Toman mieć cztery zera mniej w stosunku do riala, co ma ułatwić społeczeństwu przeprowadzanie transakcji. Jest to sytuacja podobna do denominacji złotego w 1995 roku, kiedy to również stary złoty stracił cztery zera na rzecz nowego.

Irańczycy zostali do tego skłonienie przez kryzys gospodarczy, który przejawia się m.in. inflacją i utratą wartości riala. Jeden dolar kosztuje obecnie ponad 42 000 riali. Wartość irańskiej waluty będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu spadać m.in. ze względu kontynuacje problemów gospodarczych. MFW szacuje, że w tym roku irańska gospodarka uszczupli się o około 6 proc.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button