Polska

500+ dla niepełnosprawnych wg zasady złotówka za złotówkę

Posłowie przyjęli poprawki Senatu dotyczące świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych. Wśród nich jest m.in. zasada złotówka za złotówkę.

Przeciwko odrzuceniu poprawek Senatu było 244 posłów, 166 było za, a 10 wstrzymało się od głosu.

Poprawki zgłoszone przez senator PiS wprowadziły do programu zasadę złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie nie będzie wyższe niż 500 zł, ale niepełnosprawni nie zostaną go pozbawieni przy choćby minimalnym przekroczeniu progu dochodowego, jak do niedawna było w przypadku programu Rodzina 500+.

Łączna kwota świadczeń ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. W przypadku gdyby osoba niepełnosprawna otrzymywała kwotę nieznacznie przekraczającą wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł brutto) nie dostałaby już świadczenia 500 plus. Przy zasadzie złotówka za złotówkę świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia poziomu 1100 zł brutto, co sumarycznie pozwoli uzyskać 1600 zł.

Senat natomiast odrzucił poprawki zgłaszane przez opozycje, które przewidywały m.in. coroczną waloryzację świadczenia oraz objęcie nim osób małoletnich (obecnie są objęte nim tylko osoby powyżej 18. roku życia).

Do progu dochodowego nie będą wliczane zasiłki pielęgnacyjne oraz dodatek kombatancki.

Opozycja domagała się zniesienia progu dochodowego

Senator Jan Libicki z PSL domagał się zniesienia progu dochodowego dla osób niepełnosprawnych argumentując to tym, że w przypadku programu Rodzina 500+ oraz Trzynastek emerytury takich progów nie ma.

Piotr Florek z PO zauważył, że jest to niesprawiedliwe i niezrozumiałe traktowanie osób niepełnosprawnych, którzy potrzebują pomocy jak żadna inna grupa społeczna.   

Koszty wprowadzenia programu

500 plus dla niepełnosprawnych obejmie w sumie 800 tys. osób. W wyniku zaprowadzonych zmian świadczeniem objętym zostało dodatkowe 56 tys. niepełnosprawnych, a także 360 tys. osób powyżej 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto świadczenie otrzyma 31 tys. osób osób pobierających rentę socjalną razem z rentą rodzinną.

Finalnie pomoc dla niepełnosprawnych ma kosztować budżet państwa 4,5 miliarda złotych. Dla porównania trzynasta emerytura to koszt 10 mld złotych, a 500+ na każde dziecko to około 40 mld złotych.  

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker