Polska

Kleszczów bezapelacyjnie najbogatszą gminą w Polsce

GUS opublikował dane dotyczące najbogatszych gmin i jak co roku od wielu lat najbogatsza okazała się gmina Kleszczów w województwie łódzkim, która była absolutnie poza zasięgiem pozostałych samorządów.

W zestawieniu wzięto pod uwagę wpływy z podatków i opłat, udziały w PIT i CIT, a także dotacje, subwencje i środki unijne.

W 2018 roku dochód gminy Kleszczów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł 44 tys. zł. To blisko trzy razy więcej niż w drugiej w zestawieniu gminie Świeradów-Zdrój w województwie dolnośląskim.

Kleszczów od wielu lat okupuje czoło tabeli najbogatszych gmin w Polsce. Zawdzięcza to obecności na jej terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów – największej w Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym.   

Drugie miejsce w zestawieniu zajął wspomniany Świeradów-Zdrój, gdzie dochód gminy na jednego mieszkańca wyniósł 15,9 tys. zł. Na trzecim miejscu znalazła się nadmorska gmina Rewal z dochodami na mieszkańca w wysokości 14,3 tys.

Dochody na poziomie powyżej 10 tys. na mieszkańca oprócz trzech wymienionych gmin ma jeszcze sześć innych. Są to: Krynica Morska (13,6 tys.), Rząśnia (13,1), Dziwnów (11,5), Kobierzyce (10,5), Karpacz (10,2) oraz Darłowo (10,2).

Na drugim biegunie jest gmina Zawadzkie w województwie opolskim, która jest najbiedniejszą gminą w kraju z dochodami na poziomie 3172 zł na mieszkańca. Niewiele lepiej jest w gminie Bolesław w małopolskim, gdzie dochody wynoszą 3195 zł na mieszkańca. Niechlubne podium uzupełnia Poręba z dochodami na poziomie 3263 zł.

Większe miasta wysoko

Z większych miast najwyżej w zestawieniu jest miasto stołeczne Warszawa z dochodami na poziomie 9,6 tys. zł na mieszkańca. Pozwoliło to zając stolicy 13. miejsce w kraju. Dalej jest Gdańsk z dochodami na poziomie 7,1 tys. zł na mieszkańca, co daje 53. pozycję. Tuż za nim są Rzeszów, Wrocław i Olsztyn zajmujące pozycje 58-60 z dochodami na poziomie od 6,9 tys. do 7 tys. zł na mieszkańca.

Kraków z dochodami na poziomie niespełna 6,9 tys. zł jest 64. najbogatszym samorządem w Polsce, a Poznań z dochodami na bardzo podobnym poziomie co Kraków na 68. pozycji.

W sumie w zestawieniu uwzględniono 2478 samorządów. Pełną rozpiskę można znaleźć pod tym linkiem.   

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button