Polska

Kleszczów bezapelacyjnie najbogatszą gminą w Polsce

GUS opublikował dane dotyczące najbogatszych gmin i jak co roku od wielu lat najbogatsza okazała się gmina Kleszczów w województwie łódzkim, która była absolutnie poza zasięgiem pozostałych samorządów.

W zestawieniu wzięto pod uwagę wpływy z podatków i opłat, udziały w PIT i CIT, a także dotacje, subwencje i środki unijne.

W 2018 roku dochód gminy Kleszczów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł 44 tys. zł. To blisko trzy razy więcej niż w drugiej w zestawieniu gminie Świeradów-Zdrój w województwie dolnośląskim.

Kleszczów od wielu lat okupuje czoło tabeli najbogatszych gmin w Polsce. Zawdzięcza to obecności na jej terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów – największej w Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym.   

Drugie miejsce w zestawieniu zajął wspomniany Świeradów-Zdrój, gdzie dochód gminy na jednego mieszkańca wyniósł 15,9 tys. zł. Na trzecim miejscu znalazła się nadmorska gmina Rewal z dochodami na mieszkańca w wysokości 14,3 tys.

Dochody na poziomie powyżej 10 tys. na mieszkańca oprócz trzech wymienionych gmin ma jeszcze sześć innych. Są to: Krynica Morska (13,6 tys.), Rząśnia (13,1), Dziwnów (11,5), Kobierzyce (10,5), Karpacz (10,2) oraz Darłowo (10,2).

Na drugim biegunie jest gmina Zawadzkie w województwie opolskim, która jest najbiedniejszą gminą w kraju z dochodami na poziomie 3172 zł na mieszkańca. Niewiele lepiej jest w gminie Bolesław w małopolskim, gdzie dochody wynoszą 3195 zł na mieszkańca. Niechlubne podium uzupełnia Poręba z dochodami na poziomie 3263 zł.

Większe miasta wysoko

Z większych miast najwyżej w zestawieniu jest miasto stołeczne Warszawa z dochodami na poziomie 9,6 tys. zł na mieszkańca. Pozwoliło to zając stolicy 13. miejsce w kraju. Dalej jest Gdańsk z dochodami na poziomie 7,1 tys. zł na mieszkańca, co daje 53. pozycję. Tuż za nim są Rzeszów, Wrocław i Olsztyn zajmujące pozycje 58-60 z dochodami na poziomie od 6,9 tys. do 7 tys. zł na mieszkańca.

Kraków z dochodami na poziomie niespełna 6,9 tys. zł jest 64. najbogatszym samorządem w Polsce, a Poznań z dochodami na bardzo podobnym poziomie co Kraków na 68. pozycji.

W sumie w zestawieniu uwzględniono 2478 samorządów. Pełną rozpiskę można znaleźć pod tym linkiem.   

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker