Polska

PiS blisko 50 proc. Opozycja daleko w tyle

Social Changes przeprowadziło pod koniec lipca sondaż dla wpolityce.pl, z którego wynika kilka interesujących informacji dotyczących głosowania do polskiego parlamentu.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 46,7 proc. poparcia. Partia rządząca byłaby bezapelacyjnym zwycięzcą głosowania, gdyż druga w zestawieniu Koalicja Obywatelska uzyskałaby 29,9 proc. głosów.

Do parlamentu dostałyby się jeszcze Lewica z 11 proc. poparciem oraz PSL – Koalicja Polska, na którą chce głosować 9,2 proc. wyborców.  Pod progiem znalazłaby się Konfederacja z 4 proc. poparciem.

Nieco zaskakujący jest wynik PSL, który zdaniem Social Changes stracił w stosunku do poprzedniego sondażu aż 2,2 p. proc. Wynika z tego, że wcześniej ugrupowanie mogło liczyć na ponad 11 proc. głosów. Analizując jednak dane sondażowe można dojść do wniosku, że Social Changes w skład Koalicji Polskiej włączyło ugrupowanie Kukiz ’15, które w chwili obecnej jest w stanie rozpadu i do tej pory nie wiadomo w jakiej formule wystartuje w wyborach.

Sondaż Social Changes dla wpolityce.pl przeprowadzony został metodą CAWI na panelu internetowym w dniach 26-31 lipca 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 Polaków.

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button