Komentarze I Analizy

Marek, nie daruję Ci tych lotów [OPINIA]

Opinie publiczną w ostatnich dniach rozgrzała do czerwoności informacja o lotach marszałka Marka Kuchcińskiego ze swoja rodziną rządowym samolotem, który był używany do celów prywatnych, a płacił za to podatnik.

Cała sprawa okazała się bardziej poważna niż przypuszczano. Początkowo miało to być kilka lotów, potem okazało się, że lotów za pieniądze podatników było około dwudziestu, a teraz ta liczba urosła do blisko stu i nie wiadomo czy i tak nie jest zaniżona.

Początkowo wydawało się, że to mała aferka, która po kilku dniach odejdzie w niepamięć i nikt już o tym nie będzie pamiętał. Niestety dla Marszałka, a być może i dla PiS-u media i dziennikarze zaczęli coraz mocniej zagłębiać się w problematykę i odkrywali kolejne przypadki nienależytego wykorzystania rządowych samolotów.

Ponadto opublikowany przez Centrum Informacji Sejmu wykaz lotów Marka Kuchcińskiego nie do końca pokrywa się z wykazem z Bazy Lotnictwa Transportowego. Co ciekawe w wykazie można znaleźć tak ważne wydarzenia jak otwarcie centrum do badmintona, na którym marszałek musiał się znaleźć osobiście i koniecznie musiał tam polecieć samolotem. Cały wykaz wydaje się mocno podejrzany, a na dodatek wczoraj gruchnęła informacja, że samolot miał być również do dyspozycji żony Kuchcińskiego.

Należy sobie zadać teraz pytanie czy Prezes Kaczyński wiedział o skali problemu? Jeśli wiedział i nic z tym nie zrobił, to niestety rządzący sami sobie włożyli kij w szprychy. Mając świadomość  tego, jakie problemy może to za sobą nieść Kaczyński powinien od razu uciąć sprawie łeb odwołując Kuchcińskiego mimo tego, że jest to druga najważniejsza osoba w państwie. Media straciłyby pożywkę, a do wyborów nikt by o tym nie pamiętał. Jeśli Prezes wiedział o tym a nic z tym nie zrobił to popełnił poważny błąd. Trudno mi jednak uwierzyć w to, że tak zbagatelizowałby sprawę i raczej jestem skłonny stwierdzić, że Kaczyński o problemie nie wiedział.

O wszystkim dowiaduje się dopiero teraz i sprawa zaczyna się robić coraz bardziej skomplikowana. Odwołanie Kuchcińskiego w chwili obecnej będzie dla PiS ewidentnym przyznaniem się do winy krótko przed wyborami i pokazaniem, że politycy partii rządzących niewiele różnią się od tak bardzo krytykowanych przez nich poprzedników, którzy roztrwaniali publiczne pieniądze.

Dalsze udawanie, że nic się nie dzieje może być jednak jeszcze gorsze, gdyż media tego tematu nie odpuszczą i dalej będą go drążyć. To z kolei może doprowadzić do kolejnych ciekawych odkryć, które jeszcze bardziej pogrążą PiS.

Zauważmy jedną rzecz. Pogrążą je tylko wizerunkowo i to na chwilę, a to wszystko dzięki opozycji. PiS nie przegra tych wyborów, bo rzeczy, które musiałyby się wydarzyć by tak się stało nie dzieją się w polityce. Chyba, że ktoś nagrałby Kaczyńskiego, który obraża swoich wyborców, ale przy tak twardym elektoracie też nie jest pewne, czy straciliby władzę.

PiS mogłoby na tej aferze dużo stracić, gdyby coś więcej w tym kierunku robiła opozycja. Sprawą de facto zainteresowane są tylko media. Lewica uderza w Kościół i w nagonkę na LGBT i to jest głównych front ich działań. Sprawę tzw. KuchcińskiTravel mogłaby przejąć Koalicja Obywatelska, która nagłaśniałaby problem tym samy próbując ściągnąć do siebie tzw. płynny elektorat, który mocno reaguje na bodźce, a to postawiłoby PiS w nieciekawej sytuacji.

Tak się jednak nie dzieje. Schetyna myśli o tym jak utrzymać stołek na opozycji, a nie jak wyciągnąć jak najwięcej w wyborach do Parlamentu.

Dlatego też dzięki marazmowi opozycji PiS raczej niewiele straci. W przyszłych sondażach może zostać odnotowana pewna strata w poparciu, ale do października nie będzie po niej śladu. Chyba, że pojawi się kolejna afera, ale to pewnie i tak niewiele zmieni.

Osobiście uważam, że działania marszałka są niedopuszczalne i każde świadome społeczeństwo wymogłoby na nim dymisję. Na chwilę obecną Kuchciński piastuje stanowisko i nie wiadomo czy coś się w tej kwestii zmieni. Niezależnie jednak od upodobań politycznych takie zachowania należy piętnować. Państwo nie ma służyć uprzywilejowanej grupie ludzi tylko całemu społeczeństwu, a tego typu akcje nie bardzo to potwierdzają.

Filip Lamański

@FilipLamanski

 Obserwatory pieniędzy od Was nie przeznaczają na podróże. Wręcz przeciwnie, inwestujemy jest w merytoryczne teksty. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

fot. Twitter Marszałka Marka Kuchcińskiego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker